Bývalý premiér a nyní opoziční poslanec za hnutí ANO Andrej Babiš není první člen vlády, který skončil před soudem. Policie od vzniku republiky obvinila již patnáct členů české vlády. Jen v pěti případech to bylo ale v souvislosti s výkonem jejich ministerské funkce. A některé policie začala stíhat až v době, kdy už členy vlády nebyli.

Pravomocně ve vězení skončili dva – Ivo Svoboda (ČSSD) za vytunelování výrobce kočárků Liberta a David Rath (ČSSD) v korupční kauze zakázek Středočeského kraje, kde byl po odchodu z vlády hejtmanem. I další pravomocně odsouzený – byť „pouze“ k podmíněnému trestu – Karel Březina byl z ČSSD. Podmínku a peněžitý trest dostal za to, že neoprávněně seděl v pražských firmách a bral za to odměny.

Nejkontroverznější byl případ ministra informatiky Vladimíra Mlynáře (Unie svobody): Tomu prvoinstanční soud dal pět a půl let vězení za to, že překročil své pravomoci a neoprávněně založil firmu Testcom servis, která měla spravovat web veřejné správy. Odvolací soud ale původní verdikt smetl a Mlynáře zcela očistil. HN přináší přehled všech obviněných ministrů za posledních téměř 30 let.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.