Ministři ve středu podrželi ve funkci ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka. Na jednání vlády podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) nikdo z ministrů a ministryň nepožadoval jeho konec ve funkci.

Šéf tajné služby Mlejnek, kterého vláda jmenovala do funkce na začátku června na žádost ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), dvě a půl hodiny odpovídal na dotazy členů vlády kvůli svým kontaktům s obviněným podnikatelem z kauzy Dozimetr Michalem Redlem. Podle serveru Seznam Zprávy o svých kontaktech řekl před svým jmenováním Rakušanovi, ten to však před členy vlády zatajil.

„Nebyla to jednoduchá diskuse, dotazy položili téměř všichni ministři a ministryně. Pan Mlejnek na všechny otázky nějakým způsobem odpověděl. Neshledali jsme důvody k jeho odvolání. V současnosti má zažádáno o prověrku na přísně tajné a to je i kvalifikační předpoklad na výkon jeho funkce,“ odůvodnil ministr vnitra Rakušan rozhodnutí vlády. Pokud Mlejnek prověrku na přísně tajné od Národního bezpečnostního úřadu nedostane, ve funkci bude muset podle ministra vnitra skončit.

Rakušan, v jehož gesci ÚZSI je, měsíční působení Mlejnka v čele tajné služby hodnotil pozitivně. „Samozřejmě, mediální pozornost tajné službě nesluší a je škodlivá. S jeho výkonem funkce jsem však spokojený,“ konstatoval Rakušan.

„Vláda obdržela informaci, že pan ředitel Mlejnek sehrál pozitivní roli při objasňování kauzy Dozimetr,“ oznámil premiér Petr Fiala (ODS). Jak ale korupční kauzu spojenou s pražským dopravním podnikem Mlejnek pozitivně ovlivnil, premiér už neupřesnil s odvoláním na jednání vlády v režimu důvěrné.

Ministr vnitra ani vláda jako celek nemohou ředitele ÚZSI bez udání důvodů odvolat. Ministr může podle služebního zákona navrhnout kabinetu odvolání šéfa tajné služby jenom v souvislosti s podezřením na závažné pochybení, pro ztrátu bezpečnostní prověrky nebo kvůli zdravotní nezpůsobilosti.

Ministr vnitra Rakušan vysvětloval vztahy ředitele Mlejnka koaličním partnerům už v úterý. Tehdy někteří straníci o konci ředitele ÚZSI mluvili. „Budeme prosazovat, aby skončil, ale záleží na jednání s premiérem,“ uvedl v úterý pro HN zdroj z KDU-ČSL, který si nepřál zveřejnit své jméno. Podobně mluvil i zástupce TOP 09, který rovněž chtěl zůstat v anonymitě. „Bude záležet na jednání s premiérem, ale preferujeme variantu, že Mlejnek odejde,“ sdělil redakci.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že mu vadí, že Rakušan vládu o kontaktech Mlejnka s Redlem neinformoval, i když o nich prý věděl. „Rozhodně pro nás není celá kauza příjemná a nechceme ji obhajovat. Je třeba vysvětlit, proč kvůli stykům s Redlem odstoupí ke konci září šéf České pošty, ale u Mlejnka to nevadí. Tato vláda chtěla přinést nový politický styl, ovšem už několik měsíců řešíme kauzy STAN,“ říká Zdechovský.

Odkazuje na četné kontakty představitelů STAN nebo státní správy s údajnou hlavou zločinecké organizované skupiny z kauzy Dozimetr Michalem Redlem.

Ten se stal toxickým už pro bývalého ministra školství Petra Gazdíka, europoslance Stanislava Polčáka nebo třeba právě šéfa České pošty Romana Knapa.

Ten v rozhovoru pro HN popsal schůzku, na kterou přišel nezvaný Redl, a i když z ní podle Knapa nic nevzešlo, Knap se s ministrem vnitra dohodl na svém odchodu z funkce.

„Evidentně to byla čistě formální schůzka, přišel se představit, podat ruku, zeptal se, jak to jde, řekl na shledanou a odešel. Žádný další krok nebo kontakt tam nikdo neplánoval,“ popsal Knap HN v červnu.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.