Ohniska ve Hřensku se podle mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana daří držet pod kontrolou. Do zásahu se zapojily další automobilové žebříky, které pomáhají s hasebními pracemi nad domy na pravém břehu Kamenice. Nasazeny jsou i vrtulníky, řekl mluvčí ČTK.

„Tady ve Hřensku v tuto chvíli, jak je možné vidět, vrtulníky shazují vodu do profilu, kde hoří. Jinak je situace klidná,“ uvedl Marvan. Podle něj se podařilo požár zabrzdit i na dalších místech Národního parku České Švýcarsko, tedy v Mezné, Mezní Louce a ve Vysoké Lípě, odkud se někteří lidé museli evakuovat. Pod kontrolou hasičů je situace také u obce Janov. Část obyvatel se evakuovala také ze Hřenska. „Další evakuace zatím v tuto chvíli neplánujeme,“ doplnil Marvan. Záležet podle něj bude na dalším vývoji.

Hlavní hasební práce se od rána soustředily do Hřenska. Hoří tam nad několika domy. Z cest podél silnice podnikatelé i místní pozorují plameny, k nim se hasiči postupně dostávají pomocí žebříků, kterých díky příjezdu dalších hasičů mohli nasadit víc.

Podle Marvana se daří ohniska brzdit také díky vrtulníkům. „Je to nepřístupná lokalita a pracuje tady šest vrtulníků, čtyři z České republiky, jeden z Polska a jeden ze Slovenska,“ řekl Marvan. U požáru zasahují také dvě letadla, další dvě letadla s velkokapacitními nádržemi by měly dorazit z Itálie. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) budou italská letadla zapojena do zásahu dnes nebo ve čtvrtek. Vodu do bambi vaků naplňují vrtulníky v Labi, vodu do letadel hasiči doplňují pomocí hadic.

Do Hřenska dnes také dorazilo sedm profesionálních hasičů z Moravskoslezského kraje se čtyřmi vozidly a hlavně s velkoobjemovým čerpadlem. Dovezli i tři kilometry hadic, které společně s čerpadlem umožní snazší dálkovou dopravu vody do odlehlejších částí ohněm zasaženého parku. Čerpadlo Somati umožní dálkovou dopravu vody o objemu až 8000 litrů za minutu.

U požáru v Národním parku České Švýcarsko zasahuje 400 hasičů, podle Marvana se jejich počet dnes zvýší. Oheň zasáhl plochu o rozloze 1000 hektarů. V Mezné požár zničil několik domů.

Své domovy museli v posledních dnech kvůli rozsáhlému požáru opustit obyvatelé, chalupáři a turisté z obcí Mezná, Mezní Louka, Hřensko a Vysoká Lípa. Sám se evakuoval skautský tábor u Dolského mlýna. V součtu je to podle mluvčího asi 450 lidí.

Do Hřenska míří posily z dalších krajů. V úterý již byli na místě hasiči z Prahy, Libereckého kraje, Plzeňského kraje, Pardubického kraje, Královéhradeckého kraje, Středočeského kraje a z pondělí na úterý dorazil záchranný útvar z Hlučína a Zbiroh. Pomoci mají také hasiči z jižních Čech a z Moravskoslezského kraje přijedou hasiči se speciálními kontejnery.

Do Německa se lidé již přes Hřensko nedostanou. „Ani německá strana nikoho do České republiky nepustí,“ doplnil mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf. Využít lze podle mluvčího přechod na Cínovci či v Petrovicích, případně se lze do Německa dostat po dálnici. Uzavřen je také příjezd do Vysoké Lípy z Jetřichovic, do obce Janov se mohou starousedlíci dostat z Děčína. Zavřená je také cesta ze Hřenska do Mezné a Mezní Louky.

Krajský úřad Ústeckého kraje nevydal plošný zákaz vstupu do lesů na území kraje a ani tak výhledově činit nebude. Uvedl to dnes úřad na webu poté, co se objevily informace o plošném zákazu vstupu do lesů v souvislosti s rozsáhlým požárem v Národním parku České Švýcarsko.

„Krajský úřad Ústeckého kraje doposud nevydal žádný plošný zákaz vstupu do lesů na území Ústeckého kraje a ani tak výhledově činit nebude,“ uvedl úřad.

Zákaz vstupu do lesů by se dotkl v jednom okamžiku celého území kraje, tedy i těch lokalit, kde nehoří. Lesy jsou přitom na velkém území kraje v Krušných horách, které patří mezi turistické oblasti, nebo také v Českém středohoří a na dalších místech.

Ošlejšek: Hasiči nemůžou do centra požáru. Situaci by měla řešit letadla z Itálie

Do vytváření protipožárních pásů v Národním parku České Švýcarsko se v noci zapojily tři těžební stroje státního podniku Lesů ČR. Na Twitteru to ve středu ráno napsal ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Podle něj jde kácení stromů s cílem zastavit šíření požáru velmi rychle. České Švýcarsko od neděle sužuje rozsáhlý požár lesa, zasáhl území o rozloze asi 1000 hektarů.

„V průběhu noci se do vytváření protipožárních pásů v NP České Švýcarsko zapojily už tři harvestory Lesů ČR. Postupují velmi rychle, udělaly velký kus práce. Pokračovat budou i během dnešního dne podle pokynů velitele zásahu,“ uvedl Nekula.

První ze strojů začal podle ministra s kácením stromů a odstraňováním suché hmoty v úterý. Náklady spojené s nasazením techniky budou podle Nekuly hradit Lesy ČR. „Jsme připraveni poskytnout i další nutnou techniku,“ sdělil ministr v úterý.

Ošlejšek: Hasiči nemůžou do centra požáru. Situaci by měla řešit letadla z Itálie

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist