Srozumitelné a správné informace, na tom si na Instagramu zakládá urgentní lékař Marek Dvořák. Na sociální síti sdílí nejen příspěvky, jak postupovat při záchraně, ale i jak úrazům předcházet.

Na rozhovor přichází v neděli v osm ráno rovnou ze služby. A za sebou už má s kolegy výjezd. Bohužel neúspěšný. Jako lékař letecké záchranné služby v Hradci Králové zasahuje zpravidla u těch nejtěžších případů. Autonehody, popáleniny, tonutí nebo pády z výšek. Propast mezi úspěchem a neúspěchem podle něj může často překlenout běžný kolemjdoucí. Právě ten totiž zápas mezi životem a smrtí často rozhoduje. 

HN: Jako urgentní lékař jste u raněných jedním z prvních profesionálů. Úplně první ale bývají laici. Jak jsou důležití? 

My bychom bez laiků, kteří poskytnou první pomoc, měli u kritických stavů pacientů výrazně nižší úspěšnost. U nich je právě přítomnost laika naprosto nezbytná pro jejich přežití. Ať už je to zastavení masivního krvácení, resuscitace nebo „pouhé“, a tady zdůrazňuji ty uvozovky, zavolání pomoci. Bez laika by se k vám záchranka nikdy nedostala. Takže oni jsou pro nás ti hrdinové, kteří dokážou zachránit život už jen tím, že zavolají pomoc. Jsou zcela zásadní pro přežití pacientů. 

HN: Umí poskytnout první pomoc, než přijedete? 

To těžko hodnotit, ale když už zavolají záchranku, jsou na lince zkušení operátoři, kteří je navedou. Řeknou jim, co mají dělat krok za krokem, a mají neuvěřitelné možnosti. Na chytrý telefon dokážou poslat odkaz na videohovor, pokud to díky signálu jde, a vyhodnocení či stanovení postupu je mnohem lepší. Vidí, jak vypadá dopravní nehoda, jestli má pacient zástavu srdce, jaký je třeba rozsah popálenin, koho na místo poslat. Nevím, jestli laici umí poskytnout první pomoc, ale řada lidí je k tomu ochotná, nebojí se a minimálně ji zavolá.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.