Proruské síly dobyly klíčové ukrajinské město Lysyčansk, a podle Moskvy tak plně ovládají celou Luhanskou oblast na východě Ukrajiny. Stažení ukrajinských sil z Lysyčansku následně potvrdil ukrajinský generální štáb a později i prezident Volodymyr Zelenskyj. Nejméně šest lidí zahynulo při ostřelování nedalekého Slovjansku, ke kterému se nyní podle zahraničních médií společně s dalšími městy Doněcké oblasti bude upínat ruské válečné snažení. Exploze hlásila ruská Belgorodská oblast, která sousedí s Ukrajinou.

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Vladimira Putina, že celá Luhanská oblast byla osvobozena, což ve slovníku Moskvy znamená obsazena ruskými okupačními silami a jednotkami proruských separatistů. Rusko invazi na Ukrajinu označuje za speciální vojenskou operaci, jejímž cílem je zbavit zemi nacistického vedení.

Stažení ukrajinských jednotek z Lysyčansku odpoledne potvrdil ukrajinský generální štáb, podle kterého k tomu byly síly Kyjeva donuceny vzhledem k ruské převaze. Pokračování v obraně města by podle ukrajinského vojenského vedení mělo fatální důsledky. Zelenskyj podle agentury AFP krátce před tímto oznámením připustil, že jednotky Kyjeva jsou v Lysyčansku v nevýhodě. „Je to naše slabé místo, ale na jiných místech postupujeme,“ dodal. Večer pak sám přiznal, že se ukrajinské jednotky z města stáhly. Podle agentury Reuters se zároveň zavázal Lysyčansk díky novému vybavení a strategii dobýt zpět.

Úmysl ukrajinských sil stáhnout se z Lysyčansku už v noci na pondělí ve své analýze avizoval americký Institut pro výzkum války (ISW). Z lokalizačních záběrů z města se podle ISW zdálo, že v něm nezbývají téměř žádní ukrajinští obránci.

Poradce ukrajinského ministra obrany Jurij Sak v rozhovoru na stanici BBC řekl, že bitva o Donbas podle něj neskončí dobytím Lysyčansku, jelikož v Doněcké oblasti jsou další velká města, která jsou pod kontrolou Kyjeva. Dobytí klíčového Lysyčansku znamená pro Moskvu průlom, město poslouží ruským vojskům jako základna pro další postup na města Slovjansk, Kramatorsk nebo Bachmut, shodují se také zahraniční média. Pád Lysyčansku naopak Rusko posouvá blíž k převzetí kontroly nad celým Donbasem – jednomu z cílů, které si Moskva na začátku invaze vytyčila.

Východoukrajinský Slovjansk, který se nachází jen několik kilometrů od frontové linie, byl v pondělí podle starosty města terčem nejsilnějšího ostřelování za poslední dobu. Těsně po útoku střely způsobily 15 požárů, nejméně šest lidí zahynulo a dalších 15 bylo zraněno. Agentura AP uvedla, že dobytí Lysyčansku otevírá ruským silám cestu právě k postupu na Slovjansk v sousední Doněcké oblasti.

Několik explozí brzy ráno otřáslo ruským městem Belgorod, které leží nedaleko hranice s Ukrajinou. Ruské ministerstvo obrany z útoku viní ukrajinské síly. Ty podle Moskvy na ruské území vystřelily balistické rakety, které ruská protivzdušná obrana sestřelila, trosky jedné z nich však dopadly na dům ve městě. Exploze z města hlásili i svědci, poznamenala BBC. Na sociálních sítích se objevily záběry, které podle ní ukazují stopy práce protivzdušné obrany. Podle gubernátora Belgorodské oblasti zahynuli nejméně čtyři lidé.

Ukrajinské ozbrojené síly podle místní správy vyřadily z provozu ruskou vojenskou základnu v okupovaném městě Melitopol na jihu země. Moskvou dosazený představitel Jevhen Balyckyj následně uvedl, že město zasáhly ukrajinské střely, ale že nikoho nezabily ani nezranily.

Podle mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova Západ spoléhá na to, že válka na Ukrajině bude pokračovat, a nedovoluje Kyjevu přemýšlet o míru. Peskov podle agentury TASS obvinil zejména Washington z toho, že nechce v Evropě mír.

Ukrajinský velvyslanec v Turecku Vasyl Bodnar pak oznámil, že turečtí celníci zadrželi ruskou nákladní loď, která převážela obilí, o němž Kyjev tvrdí, že bylo ukradeno na Ukrajině. Loď pluje pod ruskou vlajkou a přepravuje náklad obilí z ukrajinského přístavu Berďansk. Ten okupují ruská vojska.

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru na televizní stanici CNN Prima News řekl, že by souhlasil s dalšími dodávkami zbraní na Ukrajinu i se zapojením České republiky do výcviku ukrajinských vojáků. Zopakoval také svůj postoj, že Rusko z hlediska sankcí nejvíce zasahuje vyřazení ruských bank z mezinárodního platebního systému SWIFT.

Víza dočasné ochrany Česká republika v sobotu vydala 71 uprchlíkům z Ukrajiny. Od ruského útoku na Ukrajinu získalo v Česku víza 386 734 běženců, uvedlo na Twitteru ministerstvo vnitra.