Až do 29. července bude uzavřena kvůli odstraňování škod po bouřce a plánované výluce železniční trať mezi Strakonicemi a Horažďovicemi. Vlaky tam přestaly jezdit po velké bouřce v noci na úterý, kdy popadané stromy poškodily trakční vedení a voda podemlela část trati mezi Strakonicemi a Katovicemi.

Trakční vedení už je opravené, víc času bude potřeba na opravu trati. Provoz zůstane zastavený do 10. července, kdy na této trati začíná plánovaná výluka," řekl mluvčí Správy železnic Dušan Gavenda.

Jde o hlavní trať z Plzně do Českých Budějovic. Náhradní autobusová doprava je zavedená v úseku Horažďovice předměstí a Strakonice. O přerušení provozu mezi stanicemi Střelské Hoštice a Strakonice České dráhy na webu zatím informují do nedělní půlnoci.

Výluka na této trati je plánovaná kvůli opravě trakčního vedení. "V rámci výluky budeme pokračovat s opravou toho náspu," uvedl mluvčí Správy železnic. Uvedl, že po bouřce je poškozených asi 300 metrů železnice. Po provedení přípravných prací tam dnes pracovníci začali odtěžovat násep v místech, kde ho bude potřeba následně znovu zpevnit. Předběžný odhad nákladů na opravy poškozené trati je podle Gavendy v desítkách milionů korun.

Po pátečních silných bouřkách zůstávalo kolem sobotního poledne bez elektrické energie ještě asi 700 domácností z jihu Čech a Moravy především na Hodonínsku a Borovansku, kde ji distribuuje společnost. EG.D. Během odpoledne se podle mluvčího společnosti Romana Šperňáka podařilo jejich dodávku všude obnovit. 

V pátek večer a v noci na sobotu byla situace vážnější, bouřky postupující přes jihovýchod Česka za sebou kromě dalších škod zanechávaly také polámané stromy a poškozené vedení. Kolem pátečních 22 hodiny společnost EG.D evidovala asi 12 000 domácností bez elektřiny.