Prokremelskou propagandou dokáže web Infokurýr zasáhnout na sociálních sítích až stovky tisíc Čechů. Pátrání HN a Aktuálně.cz minulý týden odhalilo, že ho provozuje suspendovaný pravoslavný kněz Eugen Freimann, který je zároveň státním zaměstnancem. Web kontroluje prostřednictvím novinářské asociace se sídlem v Teplicích, která navazuje na organizaci z dob studené války, podle expertů spojenou se sovětskou tajnou službou KGB.

K Rusku odkazuje i další okolnost. Freimanna a jeho spolupracovníky obklopuje síť firem a spolků s neprůhledným hospodařením, které měly často původně ruské vlastníky. Čím se skutečně zabývají, není jasné. Jako probační úředník dohlížející nad obviněnými, obžalovanými nebo odsouzenými navíc Freimann dostává peníze z rozpočtu ministerstva spravedlnosti.

O svých aktivitách se Freimann odmítl bavit. V Teplicích ho nezastihli, oficiální bydliště má na úřední adrese magistrátu. „Nic nebudu komentovat. Jsem soukromá osoba,“ uvedl dříve do telefonu a zavěsil.

Probační a mediační služba Freimannovo působení na základě článku HN a Aktuálně.cz prověřila. A dospěla k názoru, že pro ni může pracovat i dál. „Z hlediska pracovněprávního jsme neshledali důvody, proč by neměl náš pracovník dále vykonávat činnost probačního úředníka,“ říká mluvčí služby Martin Bačkovský.

„Pokud si zaměstnanec plní svoje pracovní povinnosti bez problémů a my jsme zatím neshledali porušení pracovní kázně, nemá zaměstnavatel žádný důvod ani pravomoc, proč by měl řešit jeho čistě soukromé aktivity,“ dodává mluvčí.

Suspendovaný kněz se také prohlašuje za velmistra Rytířského řádu sv. Konstantina a Heleny, který se hlásí k pravoslavné církvi. Její představitelé ale takový řád neuznávají.

Mezi členy řádu patří například Sergej Onyskiv, dříve stíhaný za to, že jako šéf gangu v Dubí týral ženy a nutil je k prostituci. Případ ukončila v roce 2013 amnestie prezidenta Václava Klause. A také Jindřich Pojkar, bývalý soudce Okresního soudu v Teplicích, po jehož hrubých chybách se členové Onyskivova gangu dostali z vazby a většina zmizela v zemích někdejšího Sovětského svazu.

V médiích Freimann nedávno kritizoval postoj vedení pravoslavné církve v Česku k ruské invazi na Ukrajinu. Skutečnost, že útok důrazně neodsoudilo, vysvětlil tím, že vrcholní představitelé studovali v Moskvě, jsou tamní církví řízení a mají v Moskvě kontakty. Při rozhovorech se nechával titulovat jako duchovní a církevní právník, přestože ho vedení církve už dříve postavilo mimo službu.

Na webu Infokurýr mezitím vycházejí další dezinformace obhajující masakrování civilistů na Ukrajině vojsky ruského prezidenta Vladimira Putina. „Průměrné Ukrajince obelhal, okrádal a v mnoha případech i zavraždil kyjevský gang, kterému předsedají oligarchové, fanatici bezpečnostních služeb a neonacisté,“ tvrdí mimo jiné jeden z posledních textů. Další články o údajných úspěších ruských vojsk Freimannův portál přebírá přímo z propagandistického portálu ruské vlády Sputnik.

Dezinformační weby, o jejichž zablokování vojenské zpravodajství požádalo krátce po invazi internetové provozovatele, jsou od května opět dostupné. Vládní zmocněnec pro oblast médií a dezinformací Michal Klíma oznámil, že blokování nemá smysl. Zákon, který by postup ukotvil v paragrafech, nepředstavil a jinou strategii boje proti dezinformacím zatím vláda nezveřejnila.