Ministr školství Petr Gazdík (STAN) rezignuje ke 30. červnu na funkci ve vládě. Oznámil to dnes na svém twitterovém účtu. Uvedl taky, že skončí na postu místopředsedy hnutí.

Média v posledních dnech upozorňovala na jeho styky s podnikatelem a lobbistou Michalem Redlem, který patří mezi obviněné v kauze pražského dopravního podniku.

Gazdík uvedl, že se necítí ničím vinen, nechce ale rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví v Evropské unii, které na Česko připadá v druhé polovině roku. Půjde o první změnu ve vládě Petra Fialy (ODS) od jejího prosincového jmenování.

V případu Gazdík nepatří mezi podezřelé, podle médií se ale sešel s Redlem v zabezpečené kanceláři, trávili spolu víkend v Alpách a komunikovali přes zašifrovaný telefon. Gazdík kontakty nepopřel, vyloučil ale, že by Redl nějak zasahoval do jeho politických kroků či rozhodování STAN.

„Mé styky s některými lidmi však vrhají stín i na hnutí STAN. Nechci rozkolísat vládu ani koalici na prahu předsednictví EU," vysvětlil svou rezignaci.

Je to v krátké době další zásah do vedení hnutí STAN. Počátkem letošního roku musel na svou pozici místopředsedy hnutí rezignovat taky Stanislav Polčák, kterého politici kritizovali za postup při prosazovaní odškodnění pro obce po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Před týdnem v neděli zemřel taky další místopředseda Věslav Michalik. Ze čtveřice loni zvolených řadových místopředsedů tak zbude jen místopředsedkyně poslanecké sněmovně Věra Kovářová.