Seskok tří výsadkářů z velitelství vzdušných sil české armády v pražských Zítkových sadech v sobotu dopoledne připomněl hrdiny z operace Anthropoid. V hlavním městě tím započaly akce pro veřejnost, které odkazují na československé výsadkáře, kteří za druhé světové války provedli atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. V pravoslavném chrámu svatých Cyrila a Metoděje se dopoledne konala bohoslužba, které se účastnil i premiér Petr Fiala (ODS), následoval pietní akt před chrámem v Resslově ulici.

Tři parašutisté seskočili dnes před 9:30 z vrtulníku z výšky 1000 metrů. Po pětisekundovém volném pádu roztáhli padáky a vlajky České republiky, Slovenska a Velké Británie. Po několika okamžicích doskočili zkušení výsadkáři na vyznačené místo v Zítkových sadech. Akce se účastnila i ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Za účasti politiků se následně od 10:00 konala bohoslužba v kostele, v jehož kryptě Gestapo před 80 lety našlo úkryt sedmi výsadkářů. Někteří parašutisté padli po statečném boji s nacistickou přesilou, jiní zvolili dobrovolnou smrt. Lidé se pomodlili za „duše padlých vojáků, umučených členů protinacistického odboje i za všechny oběti heydrichiády“.

Bohoslužby si vyslechli a za parašutisty zapálili svíčky kromě Fialy a Černochové také například předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministr kultury Martin Baxa (ODS), ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka a další činitelé. Bezprostředně po bohoslužbě se zástupci vlády, Senátu, sněmovny, pražského magistrátu, armády či dalších bezpečnostních složek přesunuli před chrám, kde se uskutečnil pietní akt. Prezidenta Miloše Zemana při ceremoniálu zastoupil ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák.

Premiér Fiala v tiskové zprávě následně uvedl, že v české historii je mnoho událostí a činů, na které můžeme být hrdí a které si máme připomínat. „Patří k nim i neuvěřitelně statečný boj československých parašutistů, kteří se před 80 lety nacistům statečně bránili v kostele svatých Cyrila a Metoděje až do poslední chvíle. Jejich obrovská odvaha se navždy zapsala do paměti našeho národa. Čest jejich památce,“ uvedl Fiala.

V kostele zemřeli Jan Hrubý, Jaroslav Švarc, Josef Valčík, Josef Gabčík, Adolf Opálka, Jan Kubiš a Josef Bublík. Parašutisté výsadků Anthropoid, kteří byli vysláni z Londýna na pomoc domácímu odboji a pověřeni přípravou atentátu, se dostali na území protektorátu v prosinci 1941. Atentát provedli Kubiš a Gabčík. Na Heydricha, který byl do Prahy vyslán, aby zlomil domácí protinacistický odpor a připravoval plány na likvidaci celého českého národa, zaútočili 27. května 1942. Heydrich zemřel na následky atentátu 4. června.

Československá obec legionářská a Praha 2 za podpory ministerstva obrany také pořádají celodenní akci na Karlově náměstí, kde vznikne dobový vojenský tábor s prezentací výcviku a vybavení československých parašutistů a pozemních jednotek ve Spojeném království. Tábor bude otevřený od 9:30 do 19:00 hodin, po poledni bude k vidění série komentovaných ukázek.

Památku parašutistů si připomněli i pražští hasiči, kteří pod hrozbou smrti byli donuceni se tehdy zapojit do obléhání chrámu.