Pokládáním květinových darů u společného hrobu lidických mužů pokračovala v neděli v Lidicích pietní akce při příležitosti 80. výročí zničení obce nacisty. Památku lidických obětí uctil premiér Petr Fiala (ODS), předsedové obou komor Parlamentu, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministryně obrany Jana Černochová (ODS), ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), zástupci obcí a spolků. Lidické oběti přišly uctít stovky lidí z různých míst Česka i ze zahraničí.

Pietní akce ráno začala mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Řekl, že bez obětí Lidic by se svoboda možná nevrátila. Připomněl, že šlo o akt, který ve světě vyvolal velkou odezvu, například množství žen a vesnic nese na památku jméno Lidice. V kázání Duka zmínil, že moderní války popřely Boha a zbaběle hledají první a nevinné cíle.

Duka během mše prosil také za mír na Ukrajině. Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis od něj po mši přijal jako dar obraz Panny Marie, který má ozdobit hlavní chrám v ukrajinské Buče, kde se stal jeden z největších masakrů války na Ukrajině. Další dva obrazy, které jsou variací na Madonu svatovítskou, přislíbil pro kostely v Kyjevě. „Bohužel, dnes v Ukrajině máme stovky a tisíce Lidic. A ta podpora, kterou nám projevujete ze strany českého lidu, českého státu, je moc důležitá,“ řekl velvyslanec.

Pietní akce pokračovala modlitbou, poděkováním ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka a uctěním památky dětských obětí války u jejich pomníku.

Nacisté zastřelil 10. června 1942 v Lidicích 173 mužů, ženy v budově nynějšího kladenského gymnázia po třech dnech odtrhli od dětí. Většina dětí zahynula poté, co je nacisté otrávili výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu nad Nerem, ženy odvezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Oběťmi nacistů, kteří obec vypálili, se stalo 340 lidických obyvatel, po válce se vrátilo 143 žen a ze 105 dětí jich bylo po válce nalezeno sedmnáct.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist