Pokládáním květinových darů u společného hrobu lidických mužů pokračovala v neděli v Lidicích pietní akce při příležitosti 80. výročí zničení obce nacisty. Památku lidických obětí uctil premiér Petr Fiala (ODS), předsedové obou komor Parlamentu, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministryně obrany Jana Černochová (ODS), ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), zástupci obcí a spolků. Lidické oběti přišly uctít stovky lidí z různých míst Česka i ze zahraničí.

Pietní akce ráno začala mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Řekl, že bez obětí Lidic by se svoboda možná nevrátila. Připomněl, že šlo o akt, který ve světě vyvolal velkou odezvu, například množství žen a vesnic nese na památku jméno Lidice. V kázání Duka zmínil, že moderní války popřely Boha a zbaběle hledají první a nevinné cíle.

Duka během mše prosil také za mír na Ukrajině. Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis od něj po mši přijal jako dar obraz Panny Marie, který má ozdobit hlavní chrám v ukrajinské Buče, kde se stal jeden z největších masakrů války na Ukrajině. Další dva obrazy, které jsou variací na Madonu svatovítskou, přislíbil pro kostely v Kyjevě. „Bohužel, dnes v Ukrajině máme stovky a tisíce Lidic. A ta podpora, kterou nám projevujete ze strany českého lidu, českého státu, je moc důležitá,“ řekl velvyslanec.

Pietní akce pokračovala modlitbou, poděkováním ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka a uctěním památky dětských obětí války u jejich pomníku.

Nacisté zastřelil 10. června 1942 v Lidicích 173 mužů, ženy v budově nynějšího kladenského gymnázia po třech dnech odtrhli od dětí. Většina dětí zahynula poté, co je nacisté otrávili výfukovými plyny ve speciálně upravených autech v nacistickém vyhlazovacím táboře v polském Chelmnu nad Nerem, ženy odvezli do koncentračního tábora v Ravensbrücku. Oběťmi nacistů, kteří obec vypálili, se stalo 340 lidických obyvatel, po válce se vrátilo 143 žen a ze 105 dětí jich bylo po válce nalezeno sedmnáct.