Zástupci zemědělců a zemědělských odborů se od ledna snaží vládu varovat, že plánovaný přesun zemědělských dotací k těm nejmenším ve skutečnosti poškodí tisíce středních zemědělců. Tvrdí, že jsou to právě oni, na kom stojí produkce českých potravin. V době, kdy okolní země svoji soběstačnost naopak posilují, česká vláda podle nich zvolila dobrovolné zvyšování závislosti na dovozu. Napsali proto premiérovi otevřený dopis. A vyžádali si setkání s politiky.

Zúčastnil se ho prezident Agrární komory Jan Doležal a předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha, Bohumír Dufek z Asociace samostatných odborů a zástupci z řad zemědělců. Pozváni byli premiér Petr Fiala (ODS), ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) a další politici.

Produkční zemědělci se kvůli novému nastavení dotací ocitnou na hranici přežití, řekl na protestním setkání zemědělců v pražské Lucerně Doležal, který shromáždění svým projevem zahájil. Zmínil také, že přesun peněz k menším farmářům povede k tomu, že střední a větší podniky nebudou schopné konkurovat firmám z okolních zemí.

Doležal zmínil, že zemědělci sdružení v Agrární komoře hospodaří na více než 60 procentech zemědělské půdy. Větší firmy jsou podle něj zásadní pro zajištění potravinové bezpečnosti.

Komora i Zemědělský svaz už od ledna protestují proti změnám v nastavení dotací na období mezi lety 2023 až 2027. Kritizují vládní rozhodnutí změnit nastavení takzvané redistributivní platby, kterou zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů půdy. Na další dotační období to bude 23 procent z celkové částky na přímé platby, původně bylo plánováno deset procent. Více peněz tak dostanou malí farmáři.

Podle Doležela to povede k tomu, že místo hospodaření se budou „těžit dotace“. Varoval před tím, že kvůli tomu, že produkční zemědělci dostanou méně peněz, budou podniky rušit chovy a propouštět zaměstnance. „V ČR se nechystá podpora produkčního zemědělství, chystá se dotační tunel. Velké investiční skupiny budou skupovat půdu a brát práci zemědělcům,“ řekl. Hrozí to, že budou vznikat fiktivní zemědělci, kteří budou jen čerpat dotace bez produkce, dodal.

Setkání zemědělců z Václavského náměstí

Zemědělci se sešli v Paláci Lucerna. Ti, kteří se nevejdou dovnitř, budou moci sledovat vystoupení řečníků na obrazovce na Václavském náměstí. Poté se průvod asi dvou tisíc lidí vydal protestovat před úřad vlády.

Setkání zemědělců z Václavského náměstí