Na České zemědělské univerzitě (ČZU) vznikl v roce 2019 model, podle kterého lze odhadnout vliv sucha na ekonomiku v Česku. Jenže tehdy společnost neměla za sebou dvouletý zápas s epidemií koronaviru – a svět ani nezažíval děsivý válečný konflikt na Ukrajině. Vypočítat dnes, jaký by mohl být důsledek nedostatku vláhy, je tak kvůli spolupůsobení více negativních vlivů mnohem obtížnější.

Experti navíc upozorňují, že důležitější než to, kolik naprší v Česku, bude množství srážek ve zbytku Evropy a světa. „Sucho nebude pro rok 2022 hlavním faktorem růstu cen potravin v Česku. Pro cenu pšenice bude z hlediska počasí rozhodující spíše stav vláhy v pěti zemích, které vyvážejí asi polovinu z celkového vývozu dvaceti největších exportérů této obiloviny (USA, Kanada, Francie, Austrálie a Argentina – pozn. red.),“ míní hlavní tvůrce modelu docent Petr Procházka.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.