V kauze těžby kamene v Lánské oboře, v níž je obžalovaný šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, ve čtvrtek jeho podřízený u soudu uvedl, že si nevšiml vyvážení kamene z obory. Zazněly také odposlechy, v nichž pracovník firmy, která s vytěženým materiálem nakládala, hovoří o cenách kamene a prací. Podle obžaloby Balák porušil povinnosti při správě cizího majetku a tím způsobil škodu přesahující jeden milion korun. Balák vinu odmítá, čtvrtečního jednání se nezúčastnil, jeho obhájci nechtěli kauzu komentovat.

Balák podle obžaloby dopustil těžbu kamene ve větším rozsahu, než bylo vykázáno, a podepsal nevýhodnou smlouvu, na jejímž základě bylo společnosti Energie prodáno 18 tisíc tun kameniva pod cenou, respektive v rozporu s tržními cenami. „Čímž způsobil Lesní zprávě Lány škodu ve výši 1,6 milionu korun včetně DPH,“ řekla novinářům státní zástupkyně Denisa Sotáková.

Svědek Štěpán Stanický, který má u Lesní správy Lány na starosti středisko myslivosti, ve čtvrtek uvedl, že vytěženým kamením bylo zpevněno mnoho kilometrů cest a že si myslí, že kamení se z obory nevyváželo. „Já jsem si nevšiml,“ řekl. Lesní cesty se podle něj nejen zpevňovaly, ale také rozšiřovaly například z 2,5 metru na tři metry. Při přehrávání odposlechů u soudu zaznělo, že pracovník společnosti Energie jednal o cenách kamení telefonicky, avšak konkrétní dohoda nezazněla.

Podle žalobkyně Sotákové nyní nelze předvídat, zda může prezident Miloš Zeman Balákovi udělit milost, stejně jako to učinil v kauze ovlivňování jiné zakázky v Lánské oboře, ve které byl šéf Lesní správy Lány pravomocně odsouzen k tříletému vězení. V aktuální kauze mu v případě prokázání viny a odsouzení hrozí šest měsíců až pět let vězení a také peněžitý trest.

Soudce při čtvrtečním jednání také přednesl vyjádření znalkyně, podle níž objem kamene vytěženého v Lánské oboře v letech 2015 až 2019 přesáhl 21 tisíc metrů krychlových. Hlavní líčení bude pokračovat 28. června, k výslechu bude předvolán minimálně ještě jeden svědek.