Digitalizace státní správy oproštěná od vlivu politiků a nezávislá na tom, kdo je zrovna ve vládě. Plán současného kabinetu zní lákavě. Na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě (ISSS) v Hradci Králové v pondělí zaznělo, že od příštího roku by měl začít pracovat nový úřad, který bude řídit veřejnou správu v digitální podobě s využitím moderních internetových technologií. Takzvaná Digitální a informační agentura (DIA) vznikne na základě vlastního zákona. Už nyní se ví, že ji nebude řídit člen vlády.

Jak uvedl server Lupa.cz, agentura by měla koordinovat převedení kompetencí z ministerstva vnitra. „Našim přiznávám, že ambiciózním cílem je mít DIA v provozu od 1. ledna příštího roku. Již je na něm ale odpracováno tisíce hodin a v tuto chvíli na něm pracují týmy napříč resorty,“ uvedl pro HN vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Organizace a řízení agentury je podle něj rozložená do několika úrovní. „Jedna je strategická, která bude v nové sekci digitalizace na úřadu vlády,“ uvedl Bartoš. Druhá bude operativní a správní, která bude odpovídat za chod základních registrů. „Současně bude podporovat celou státní správu,“ tvrdí ministr. Přitom bude také zajišťovat přenos a sdílení údajů a informací, což se dodnes podle Bartoše neděje. Zřízení úřadu je dalším bodem širších změn, které už schválila vláda. Mluví se také o vytvoření nového státního podniku, který bude mít v majetku státní datová centra.

Ministerstvo vnitra sice má kompletně pokryté všechny svoje agendy i systémy, disponuje odborníky, má znalosti, ale ty jsou využívané vždy pouze pro jeden resort. A to by se mělo změnit. „Malé organizace nemají prostředky a ani kapacity pro svoje potřeby a projekty. A právě DIA je schopna toto řídit a nabídnout pomocnou ruku,“ řekl Bartoš.

Stejnou kvalitu i úroveň služeb pak chce mít v celé státní správě. Poslední krizové situace navíc podle Bartoše ukázaly, jak je nutné mít propojené datové fondy všech resortů, což bude z centrálního nezávislého místa lépe proveditelné, spravované i řiditelné.

„A také se jedná o její silné postavení a nezávislost. Má úkoly, které jsou delší než jeden politický cyklus,“ míní Bartoš. Dodal, že to dokáže nová agentura splnit, jen pokud bude na politicích nezávislá a nebude podléhat politickým tlakům a preferencím.