Na stolec svatého Vojtěcha usedne olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Nahradí tak dosavadního pražského arcibiskupa a primase českého Dominika Duku, který už před několika lety oslavil 75. narozeniny. V tomto věku odcházejí obvykle církevní hodnostáři do důchodu. Vatikán nové jméno oznámil v pátek. 

O nástupci Duky se hovořilo již delší dobu. Nejčastěji se skloňovala jména současných diecézních biskupů, kromě Graubnera například biskupa plzeňského Tomáše Holuba nebo jeho královéhradeckého kolegy Jana Vokála. Uvažovalo se však i o rektorovi Arcibiskupského semináře Janu Kotasovi či proděkanovi Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy Jaroslavu Brožovi.

Server Christnet píše, že se oznámení Dukova nástupce odehraje bezprostředně po jmenování nového apoštolského nuncia v České republice. Tím se 1. května stal nigerijský arcibiskup Jude Thaddeus Okolo. 

Poslední fáze výběru se koná přímo ve Vatikánu během soukromé audience u papeže. Kongregace pro biskupy po jednání se Svatým otcem informuje papežského nuncia o vybraném jedinci, ten ho pak kontaktuje a zeptá se, zda navrhovanou funkci přijme. Pokud ano, je to o tom opět informován papež, který stanoví datum vyhlášení. 

V roce 2018 František v reakci na Dukův rezignační dopis stávajícího pražského arcibiskupa vyzval, aby pokračoval ve funkci, dokud nebude stanoveno jinak. Nyní během nejbližších let by měla v Česku nastat změna nejen na pozici pražského arcibiskupa, ale také v čele dalších čtyř diecézí. I v jejich čele stojí biskupové, kteří záhy dosáhnou věku 75 let. Patří k nim také Graubner, jemuž letos bude 74 let.

Dlouholetý olomoucký arcibiskup a metropolita moravský Graubner bývá považován za jednoho z předních představitelů konzervativního křídla římských katolíků v ČR. Sám se přitom za konzervativce nepovažuje, nicméně podle svých slov „cítí zodpovědnost za věrnost nauce církve i správné praxi“. „Nemáme-li ztratit identitu, musíme zůstat pravověrní,“ řekl před lety.

Graubner jako metropolita moravský patří už téměř tři dekády mezi špičky římskokatolické církve v ČR, Českou biskupskou konferenci vedl už v letech 2000 až 2010 a před dvěma roky ve funkci vystřídal Dominika Duku, který v čele českých a moravských biskupů stál předchozích deset let. Graubner, který se zaměřuje mimo jiné na duchovní péči o mládež a katechetickou činnost církve, se zasloužil třeba o Tříkrálovou sbírku. Vyjednával také o majetkovém vyrovnání státu a církve, na jehož základě se olomoucké arcidiecézi například vrátil také Arcibiskupský zámek a Podzámecká zahrada v Kroměříži, které církev převzala do správy v únoru 2020.

Loni v létě se připojil ke kritikům tehdejšího správce sociálních sítí pražského arcibiskupství Josefa Nerušila, který vedl pražskou kandidátku SPD ve sněmovních volbách. Dvě desítky osobností z katolické církve koncem července v otevřeném dopise kardinálu Dukovi vyjádřily znepokojení nad spojováním církve s extremistickými politickými stranami, Graubner pak uvedl, že politické postoje kandidátů za strany s extrémními názory, kteří jsou spojováni s katolickou církví, nejsou postojem církve. Nerušil koncem srpna na arcibiskupství skončil.

Graubner také loni v květnu kritizoval působení Hany Lipovské v Radě České televize. „Mrzí mě, že členka Rady, kterou nominovala Česká biskupská konference, vyvolává dojem, že hájí zájmy některých konkrétních skupin a osob. V tomto ohledu chápu a sdílím obavy veřejnosti,“ uvedl Graubner. Dodal, že jediné, co může učinit, a již to udělal, je vyzvat Lipovskou, aby zvážila své setrvání v radě a na post rezignovala. Lipovskou, která naopak měla podporu Duky, loni v září z rady odvolala sněmovna. Důvodem bylo údajné porušení zákona o České televizi a ztráta nezávislosti, o níž tento zákon hovoří. Lipovská kandidovala v říjnových sněmovních volbách za uskupení Volný blok.

Fiala či Zeman už Graubnerovi poblahopřáli

Premiér Petr Fiala (ODS) poblahopřál Graubnerovi ke jmenování pražským arcibiskupem. Ve vyjádření mu popřál hodně sil, moudrosti a Božího požehnání. Ministr kultury Martin Baxa (ODS) se těší na spolupráci například v oblasti památkové péče, uvedl na Twitteru

„Blahopřeji arcibiskupu Janu Graubnerovi ke jmenování pražským arcibiskupem. Přeji mu hodně sil, moudrosti a Božího požehnání pro jeho novou službu,“ napsal Fiala.

„Jako ministr, do jehož resortu patří i vztahy státu a církví, se těším na vzájemnou spolupráci, například v oblasti památkové péče. Volba padla na duchovního, který má zkušenosti s vedením rozsáhlé arcidiecéze,“ poznamenal ministr Baxa.

Předsedkyni poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alenu Schillerovou Graubnerovo jmenování potěšilo. „Jeho excelenci monseigneur Janu Graubnerovi gratuluji a věřím, že pomůže v šíření klidu, porozumění a i spojování společnosti,“ sdělila.

Také prezident Miloš Zeman Graubnerovi poblahopřál. Papež František tím podle hlavy státu potvrzuje důležitost kontinuity v české církvi. Tradice je pevnou kotvou v čase velkých světových krizí, uvedl Zeman v dopise Graubnerovi.