Na mnoha místech Česka si v neděli lidé připomínali 77. výročí ukončení druhé světové války v Evropě. Jedním z nich je i Národní památník na pražském Vítkově. Na tradiční kladení věnců u hrobu Neznámého vojína se přišli podívat politici, vojáci a také například váleční veteráni. Den, kdy nacistické Německo v roce 1945 kapitulovalo, slaví Česko společně s většinou evropských států jako státní svátek.
Vzpomínková akce se po dvou letech provázených protikoronavirovými omezeními konala v obvyklé podobě. Předloni politici přicházeli k hrobu Neznámého vojína v pravidelných intervalech individuálně tak, aby se nepotkali. Loni byla pieta bez účasti veřejnosti a všichni účastníci včetně vojáků měli nasazené respirátory.
Oslavy 8. května probíhaly po celé republice. Plzní projel Konvoj svobody s 260 vojenskými historickými vozy a veterány. Přihlížely tisíce lidí, město se zaplnilo. Pietní shromáždění u pohřebiště romského koncentračního tábora v Letech na Písecku připomnělo romské a židovské oběti nacismu.
Pietního aktu v hlavním městě se zúčastnil například prezident Miloš Zeman, Petr Fiala (ODS), předsedové Senátu a Poslanecké sněmovny Miloš Vystrčil (ODS) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a náčelník generálního štábu Aleš Opata.
Fiala pokládá za důležité připomínat hrdinství bojovníků proti nacismu. Nyní je ale třeba myslet také na oběti války na Ukrajině, řekl na Vítkově. Předseda koaličního poslaneckého klubu ODS Marek Benda uvedl, že Rusko páchá na Ukrajině válečné zločiny, byl by ale "lehce" opatrný" označit je za genocidu. Benda to řekl v neděli v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News.
Prezident Zeman u příležitosti Dne vítězství na Pražském hradě jmenoval jmenoval 19 generálů z řad armády, policie, hasičů, Vězeňské služby a tajných služeb. Do hodnosti generálporučíka povýšil ředitele Vojenského zpravodajství Jana Berouna a šéfa hasičů Vladimíra Vlčka. Generálmajory se stali první náměstek policejního prezidenta Tomáš Lerch, ředitel Vězeňské služby Simon Michalidis a zástupce ředitele Vojenského zpravodajství Radek Horáček. Další muži získali hodnost brigádního generála.
Návrhu vlády jmenovat generálem ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku hlava státu tradičně nevyhověla. Vláda s návrhem neuspěla už posedmé. Ředitel civilní kontrarozvědky Koudelka zůstává plukovníkem. Prezident má proti Koudelkovi i Bezpečnostní informační službě výhrady dlouhodobě, v minulosti o ní mluvil jako "čučkařích". Zeman před týdnem uvedl, že důvody svého rozhodnutí sdělil premiéru Petru Fialovi (ODS) za přítomnosti několika lidí z bezpečnostních složek.
Není to ale obyčejná oslava. Probíhající válka na Ukrajině nám připomíná, že svoboda a mír nejsou samozřejmostí.
Kromě obětí 2. světové války musíme myslet také na oběti války, která právě probíhá na Ukrajině.
Kolem druhé hodiny odpolední uctil premiér Fiala, zástupci parlamentu, armády, Prahy a Československé obce legionářské památku padlých ukrajinských vojáků Rudé armády a oběti Pražského povstání na Olšanských hřbitovech. Aktu se zúčastnily i Ukrajinky, které opustily Ukrajinu kvůli invazi Ruska a v Praze našly dočasné přístřeší.
Ve Velichovkách na Náchodsku se konala tradiční akce Mise Velichovky, která připomíala cestu americké jednotky, která jela 8. května 1945 z Plzně do Velichovek, kde chtěla německému maršálovi Ferdinandu Schörnerovi doručit rozhodnutí o kapitulaci německých vojsk.
Vrchol evoluce: ocelový obr, na němž podepsali kapitulaci Japonci, pálil ještě po Saddámových silách
V Letech na Písecku, kde byl za druhé světové války koncentrační tábor pro Romy, si lidé po poledni připomněli památku romských a židovských obětí nacismu. Pieta v místě romského koncentračního tábora je podle Vystrčila výzvou, aby se v budoucnu společnost chovala férově k jakýmkoli menšinám. Předseda Pirátů a vicepremiér Ivan Bartoš uvedl, že pieta v Letech je na místě, protože historie má tendenci se opakovat. „Třeba situace, která souvisí se současnou válkou a uprchlíky, v jistém směru kopíruje historii druhé světové války. Památník v Letech, který bude už brzo stát, je důkaz lidské vytrvalosti, lidí, kteří nezapomínají,“ sdělil.
Výstava historické techniky a kolona vojenských vozidel bylo odpoledne k vidění rovněž na brněnském náměstí Svobody. Ve Velkých Popovicích na Brněnsku zase odhalily pamětní desku na rodném domě letce RAF Karla Batelky. Připomínky konce světové války se proběly mimo jiné také v Pardubicích, Českých Budějovicích, Liberci, Znojmě, Ústí nad Orlicí či České Lípě.
V Pardubicích byl pietní akt na Den vítězství bez projevení úcty Rusku, respektive Sovětskému svazu a jeho Rudé armádě. Na Zborovském náměstí politici ve svých proslovech připomínali současnou ruskou invazi na Ukrajině. „Nechceme přepisovat dějiny, ale klanět se agresorovi nebudeme. Pietní akt proběhne bez projevení úcty Rusku, respektive tehdejšímu SSSR,“ uvedl tento týden v tiskové zprávě primátor Martin Charvát (ANO).
Pietní akt k příležitosti 77. výročí konce bojů 2. světové války v Evropě@Aktualnecz @hospodarky pic.twitter.com/d2zGYs64zd
— Radek Vebr (@radekvebr) May 8, 2022
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist