Podle neziskové organizace Hnutí Duha nedělá česká vláda dost pro to, aby domácnosti a ekonomiku zbavila závislosti na ruském plynu. Hnutí proto žádá větší dotační podporu pro zateplování domů a budování obnovitelných zdrojů energie. Dosáhnout by na ni měly i chudé domácnosti. Ty by podle Duhy měly získat dotaci až na 95 procent nákladů na zateplení domů nebo nové vytápění. V případě bytových domů navrhuje hnutí měsíční desetitisícový příspěvek po celou dobu splácení rekonstrukce.

Hnutí Duha upozorňuje, že energetická chudoba hrozí až třem milionům lidí v Česku. „Ruská invaze na Ukrajinu žene ceny fosilních paliv vzhůru a lidé nebudou schopni uhradit své účty za energie. Chudoba hrozí samoživitelkám, chudším rodinám i babičkám a dědečkům žijícím o samotě,“ uvádí na svém nově spuštěném webu s výzvou „Uber plyn“.

Dle výzkumu veřejného mínění, které si hnutí nechalo udělat agenturou OMG na pěti stech respondentech, souhlasí 72 procent Čechů s tím, aby stát pomáhal domácnostem se zateplováním domů a instalací solárních panelů, a to pokrytím téměř veškerých nákladů na tyto investice. O pořízení obnovitelného zdroje energie i bez podpory státu přemýšlí podle průzkumu 13 procent lidí. Dalších 31 procent by o tom uvažovalo, pokud by měli možnost dotace. Naopak 33 procent o tom neuvažuje vůbec. Proč, to už výzkum neříká.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.