Národní centrála proti organizovanému zločinu zahájila pod dozorem pražského vrchního státního zastupitelství (VSZ) trestní řízení kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů na Ukrajině. Informovala o tom vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová v tiskové zprávě.
Konkrétně se vyšetřování týká trestného činu použití zakázaného bojového prostředku a nedovoleného vedení boje.
„Cílem řízení je zajistit důkazy o válečných zločinech prostřednictvím svědků, obětí, kteří hledají ochranu před válkou na území České republiky,“ uvedla Bradáčová.
V praxi to znamená, že policie bude sbírat důkazy a svědectví, která si do Česka přivezli uprchlíci z Ukrajiny brutálně napadené ruskou armádou. Další důkazy, jako fotky či videa, mohou navíc získávat uprchlíci od svých rodin, kteří na Ukrajině zůstali, i později a předat je pak policii.
„Policisté shromažďují a analyzují veškeré dostupné informace, ať již z veřejných zdrojů, či od dalších orgánů veřejné moci, kterým jsou tyto známy. Předpokladem zajištění dostatečného množství důkazů je potom především ochota uprchlíků spolupracovat s orgány České republiky,“ upřesnila na dotaz HN Bradáčová. Podle ní také policie chystá velkou informační kampaň. „Bude směrovaná vůči svědkům a obětem války. Dnešní svět elektronických komunikací umožňuje na rozdíl od předchozích konfliktů zajistit rovněž množství informací, potencionálních důkazů v podobě fotografií, videozáznamů, audiohovorů, které mohou přispět k možnému budoucímu potrestání pachatelů těchto zločinů,“ upozornila Bradáčová.
Ačkoliv podezření se týká zločinů spáchaných v jiné zemi a cizími státními příslušníky, Česko ho vyšetřovat může. Podle Bradáčové v tomto případě totiž platí „zásada univerzality“, kdy se podle českých zákonů posuzuje trestnost mimo jiné zločinů použití zakázaného bojového prostředku a nedovoleného vedení boje, válečné krutosti, perzekuce obyvatelstva a plenění v prostoru válečných operací. A to právě i v případě, že takový trestný čin spáchá v cizině cizí státní příslušník nebo osoba bez státní příslušnosti, která nemá na území České republiky povolen trvalý pobyt, dodala Bradáčová.
Policie se konkrétně zaměří například na znaky vedení války v rozporu s Haagskými a Ženevskými úmluvami. Důkazy pak buď spolu s VSZ předá k mezinárodnímu soudnímu tribunálu, který také již vyšetřování možných válečných zločinů spáchaných Rusy na Ukrajině zahájil, anebo povede vlastní řízení. To by se mohlo týkat třeba jednotlivců, identifikovaných v tuzemsku svědky, kteří si je při zločinu nahráli.
Vrchní státní zastupitelství spolupracuje na šetření s Agenturou Evropské Unie pro justiční spolupráci v trestních věcech – Eurojustem, který koordinuje předávání informací o trestních řízeních v jednotlivých zemích (Litvě, Estonsku, Polsku, Slovensku a SRN).
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist