Pokud by se Evropská unie rozhodla v příštích týdnech uvalit embargo na dovoz ruské ropy, Česko to s největší pravděpodobností zvládne. První týdny by překlenulo díky zásobám ropy ve státních hmotných rezervách, v silách petrolejářů je ale i zajistit si relativně rychle i jinou než ruskou ropu. Ta doposud pokrývala necelou polovinu spotřeby v zemi.  

Nejslabším místem však zatím zůstává, jak neruskou ropu ve větším množství a natrvalo dostat do země. Česko sice má kapacitu ve státním ropovodu IKL, který k nám vede přes Německo, problém je ale v předchozím Transalpinském ropovodu TAL, na nějž se IKL napojuje.

Kapacita TAL je již do konce roku plně obsazená. Bude tedy záležet, jak se případně podaří vyjednat vládě solidaritu ostatních evropských zemí, aby k nám umožnily ropu ze západního směru dopravit. Ve hře jsou i technická opatření, která by měla kapacitu TAL relativně rychle navýšit.

O tom, jak právě do Transalpinského ropovodu dostat více ropy pocházející většinou z Blízkého východu, se nyní jedná. „Navýšení kapacity ropovodu TAL čeká na schválení od bavorských úřadů. Já jsem kvůli tomu na konci března jednal s německým ministrem hospodářství Robertem Habeckem, který přislíbil, že podpoří co nejrychlejší vyřízení tohoto povolení,“ uvedl na dotaz HN ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela. Své stanovisko poté zveřejnil i na Twitteru. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se