V Česku začala dnes odpoledne vysílat ukrajinská televizní stanice 1+1. Zpravodajský kanál by měl umožnit ukrajinským občanům v Česku získávat informace o dění v domovské zemi v jejich rodném jazyce. Stanici je možné bezplatně naladit v rámci pozemního digitálního televizního vysílání prostřednictvím automatického ladění na multiplexu 23. Při dnešním zahájení vysílání televize to řekl generální ředitel Českých Radiokomunikací Vít Vážan.

Vysílání bude podle Vážana dostupné tak dlouho, jak bude zapotřebí. Signál ukrajinské televizní stanice by měl byt od dnešního odpoledne dostupný bez přestávky po celém území ČR a to na všech televizních přístrojích, které přijímají digitální pozemní vysílání.

„Zahájení vysílání zpravodajského kanálu 1+1 je velmi důležité, protože ukrajinští občané u nás budou mít možnost zůstat ve spojení se svou zemí v jejich rodném jazyce a způsobem, na jaký jsou zvyklí,“ uvedl k zahájení vysílání ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Podle něj by vysílání stanice mělo nabídnout věrohodné informace o dění na Ukrajině a předejít tím šíření ruské propagandy. Připomněl také, že vysílání by mělo doplnit současné aktivity mobilních operátorů, kteří umožňují Ukrajincům zůstat ve spojení s lidmi v jejich vlasti.

Spuštění ukrajinského televizního kanálu v Česku ocenil i ukrajinský velvyslanec v ČR Jevhen Perebyjnis. „Lidé, kteří sem přijeli, se potřebují cítit jako doma. To, že budou mít zde možnost dostat objektivní informace ve svém rodném jazyce, jim poskytne určitou míru jistoty, která jim někde v zahraničí možná chybí. Tady v České republice se jim ale té jistoty dostává hodně,“ řekl. Podle něj by stanice mohla být zajímavá i pro české diváky.

Vedle televizní stanice je v Česku už několik týdnů možné naladit i vysílání Ukrajinského rozhlasu, který poskytuje Český rozhlas (ČRo) na svém webu i v klasických sítích DAB+ a DVB-T2. Kromě toho ČRo Radiožurnál a Plus rovněž vysílají zprávy v ukrajinštině. Zpravodajství v ukrajinštině poskytuje i Česká televize, která tlumočí hlavní zpravodajskou relaci do ukrajinštiny. Mediální skupina Media Bohemia pak v závěru března zahájila vysílání Rádia Ukrajina.