Občanská demokratická strana si bude v sobotu 9. dubna volit nové vedení. Druhý den 30. kongresu strany budou delegáti volit předsedu i všechny místopředsedy strany. Svůj mandát bude obhajovat předseda Petr Fiala. Následovat budou volby výkonné rady a dalších orgánů ODS. Druhý den 30. kongresu ODS bude zahájen v 09:30.

Kongres občanských demokratů se měl původně konat 15. ledna, kvůli opatřením proti epidemii covidu-19 byl však odložen. Kongres pořádá ODS pravidelně po dvou letech. Naposledy 18. ledna 2020 Fiala obhájil svůj mandát, když získal podporu víc než 90 procent delegátů kongresu.

Do říjnových sněmovních voleb šli občanští demokraté spolu s lidovci a TOP 09, po volbách složili vládní tým ještě dohromady s koalicí Starostů a Pirátů. Koalice Spolu vyhrála sněmovní volby nad hnutím ANO o 0,67 procenta, což představovalo 35 765 hlasů. Byl to nejtěsnější rozdíl mezi vítězem a druhým v pořadí v historii obsazování dolní komory Parlamentu. Spolu má ve sněmovně 71 křesel, druhé ANO o jedno víc. Třetí PirSTAN získal 37 mandátů.

Podle posledního volebního modelu agentury Kantar CZ by sněmovní volby nyní opět vyhrálo Spolu, kterému by dalo hlas 32,5 procenta voličů, více než v říjnových volbách. Druhé by skončilo hnutí ANO se ziskem 27,5 procenta. Do sněmovny by se dostala ještě koalice Pirátů a STAN a hnutí SPD. V průzkumu, který se konal ve druhé polovině února a na počátku března, posílila podpora koalice Spolu oproti výsledku voleb o téměř pět procentních bodů, a to zejména zásluhou ODS. Pokud by strany kandidovaly samostatně, nejvíce hlasů by získalo ANO s 25 procenty hlasů následované ODS, která by od voličů získala 21 procent.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist