Devětačtyřicetiletý muž zemřel v pátek ráno při výbuchu v Ostravě-Mariánských Horách v místě výkopových prací. Další utrpěl zranění. Policie potvrdila, že výbuch způsobila stará vojenská munice. Jeden z pracovníků stavební firmy, která opravovala bytový dům, chtěl možná leteckou pumu rozřezat v domnění, že jde o starou kanalizaci. Policie přivolala pyrotechnika. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Eva Michalíková.

„Podle předběžných zjištění došlo k explozi munice, při které byla ještě zraněna jedna osoba. Na místě zasahují také policejní pyrotechnici. Musíme vyloučit, že je v okolí další munice,“ uvedla. „Jedna z verzí, se kterou kriminalisté pracují, je ta, že pracovník si zřejmě myslel, že se jedná o starou kanalizační trubku. Tu se rozbrušovačkou pokoušel rozřezat. Při tom nastal výbuch,“ řekla.

Policie z místa evakuovala 50 lidí. Zatím není jasné, kdy se lidé budou moci do svých domovů vrátit. „Odhadujeme to na odpolední hodiny,“ řekla Michalíková. Dodala, že u výkopu byli v době výbuchu tři lidé. Jeden zemřel, jeden je zraněný. Třetí člověk podle policie zraněn nebyl.

Mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl uvedl, že devětačtyřicetiletý muž utrpěl mnohočetná poranění více částí těla. „V okamžiku příjezdu záchranářů nejevil žádné známky života a zasahující lékařka již mohla pouze konstatovat jeho smrt,“ řekla. Druhého, jednatřicetiletého muže, blízká exploze odhodila a záchranáři jej ošetřili se středně těžkým poraněním hlavy. Po poskytnutí neodkladné péče ho záchranáři převezli do ostravské Městské nemocnice.

Mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská doplnila, že už nemocnici na vlastní žádost opustil. Pacient byl podle ní ošetřen na urgentním příjmu a podstoupil řadu vyšetření. „Nabídnutou hospitalizaci odmítl. Pacient podepsal revers a opustil nemocnici,“ řekla.

Policisté na místě výbuchu koordinují dopravu. „Vzhledem k tragické události jsou uzavřeny některé přilehlé cesty. Je částečně uzavřena ulice U Koupaliště, a to v místě napojení na ulici 28. října. Tato páteřní komunikace je prozatím průjezdná bez omezení,“ doplnila Michalíková.

Podle primátora Ostravy Tomáše Macury (ANO) je dům přímo vedle výkopu neobydlený, protože se opravuje, takže evakuace se týkala domů ve vzdálenějším okolí výkopu.

Na Opavsku a Ostravsku jsou podobné nálezy nevybuchlé munice časté. Okolím Opavy, částí Hlučínska a Ostravska postupovali na jaře 1945 vojáci Rudé armády a jednotek 1. čs. armádního sboru. Ostravsko-opavská operace byla jednou z nejvýznamnějších vojenských bitev druhé světové války na území někdejšího Československa.

Pozůstatky po bojích se nacházejí dodnes. Nestává se ale, že by munice explodovala a způsobila úmrtí či zranění lidí. Například loni 9. září policie ze stejného důvodu uzavřela část Ostravy-Poruby. Tehdy se evakuace týkala 1000 lidí. V listopadu se situace opakovala v Plesné. Tam se evakuace týkala velké části obyvatel obvodu, ve kterém žije přibližně 1300 lidí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist