Pacienti trpící cukrovkou 2. typu by mohli dostat šanci na lepší léčbu. Látka MitoTam, která prošla první fází klinických testů v souvislosti s rakovinnými onemocněními, zabírá také u diabetu. V rámci laboratorních testů, kdy se látka zkoušela na myších, se její pozitivní účinky ukázaly jak na snížení cukru v krvi, tak na regeneraci jaterMyším vědci vyvolali diabetes 2. typu vysokotukovou dietou. 

„Po aplikaci látky MitoTam klesla jejich tělesná hmotnost téměř na stejnou úroveň, jakou měly myši na kontrolní dietě,“ popsal vedoucí laboratoře molekulární terapie v centru BIOCEV Jiří Neužil. Současně se myším snížilo množství cukru v krvi a ovlivněná byla také produkce inzulinu. „To naznačuje potlačení inzulinové rezistence,“ dodává. 

Diabetes 2. typu je chronické onemocnění, kdy je tělo nedostatečně citlivé na hormon inzulin a  jeho tvorba je navíc snížena. Postihuje zpravidla starší generaci a souvisí s dalšími chorobami, jako je obezita. Předcházet se mu dá do jisté míry zdravým životním stylem. Základem léčby diabetu 2. typu bývá především hubnutí, úprava diety a zvýšení fyzické aktivity.

„Zároveň se již při diagnóze nasazuje léčba metforminem, což je pro léčbu cukrovky 2. typu stále základní lék. Následně se do kombinace přidávají další léky v tabletách i injekčně,“ popisuje pro HN Martin Haluzík, přednosta Centra diabetologie v Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze a vedoucí týmu podílejícího se na výzkumu antidiabetických účinků metforminu. 

Pokud to dostatečně nezabírá, zahajuje se pak léčba inzulinem. „Obecně tyto léky buď zvyšují vylučování inzulinu, nebo zlepšují citlivost na jeho účinky, případně jeho účinky nahrazují v situaci, je-li podáván přímo inzulin,“ vysvětluje Haluzík.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se