DENÍK, DÍL 6., 26. března 2022:

Česká republika je zemí se zajímavými tradicemi a zvyky. Mezi Ukrajinou a Českou republikou je mnoho rozdílů, ale kromě toho jsou naše země podobné v životě, v povaze lidí.

Jak jsem psala, žijeme v malebném městečku. Nachází se na břehu řeky Sázavy. Nad řekou se na kopci tyčí zámek. Dodnes je velmi zachovalý. V jeho zdech sídlí nejen radnice, ale i různé zajímavé objekty. Navštívili jsme výstavu „Království panenek a medvídků“. Dozvěděli se také, že Zruč je proslulá obuvnickým průmyslem. Typické prvky „baťovské“ architektury se ve městě dochovaly dodnes.

Také v zámku můžete navštívit výstavu věnovanou vývoji obuvnictví ve městě.

Od roku 2015 je na zámku otevřeno muzeum vodáctví v České republice, kde jsou k vidění unikátní předměty související s tímto sportem. Tyto výstavy nás teprve čekají.

A teď chci jen říct, že s příchodem opravdového teplého jara, stejně jako v mém rodném Charkově, příroda ožívá. Kvetou první květiny, zpívají ptáci, uličkami parků a náměstí se pomalu procházejí maminky s malými dětmi a staří lidé. Vždy pozdraví a upřímně se usmějí. Příroda ožívá. Už jsme viděli sněženky. Zahrady brzy rozkvetou svými jedinečnými bílými květy.

Nedaleko domu, kde bydlíme, je malá zahrada, kde se moje maminka rozhodla zasít měsíčky. Jde o jemnou květinu, která je jedním ze symbolů Ukrajiny. Existuje o ní dokonce nádherná píseň:

Matka zasela měsíčky

V mé zemi úsvitu

Ano, a naučila ptáky zpívat

O vzkvétající naději…

Doufáme také, že nad naší zemí zazáří mírné slunce na klidné modré obloze. Celé léto nám budou tyto květiny připomínat dvorek mých prarodičů, kde vždy kvetou.

Můj dědeček rád pěstuje různé druhy zeleniny. Má malý skleník. Na jeho radu koupili rodiče semena okurek, rajčat a cukety. Začátkem dubna zasejeme tuto zeleninu do skleníku a doufáme, že v létě budeme moci pohostit majitele tohoto útulného domku, ve kterém nyní bydlíme. Můj táta s majitelem kácel stromy, připravoval sudy na sběr dešťové vody a zaléval zeleninu ve skleníku.

Naše dny v České republice plynou rychle a zajímavě. Pracujeme, chodíme hodně po okolí města, stále se učíme něco nového a zajímavého ze života místních. Jsme tomuto regionu velmi vděční za čisté, klidné nebe a hřejivé slunce.