Žádná česká vláda neměla tak ostrý start. Covid, válka v bezprostředním sousedství, energetická krize, inflace. Zvládá kabinet Petra Fialy těžkou situaci, nebo je to tak, jak říká expremiér Andrej Babiš – tedy že „nedělá pro naše lidi vůbec nic“?
Je vláda schopna si poradit s náporem ukrajinských uprchlíků? Měla by plošně kompenzovat vysoké ceny benzinu? Jak ji poškozují aféry hnutí STAN? To jsou jen některé z otázek, na které jsme se společně pokusili nalézt odpověď.
V našem newsroomu proběhla debata za přítomnosti čtenářů HN, a to se zástupkyní šéfredaktora a vedoucí domácího oddělení Janou Klímovou a komentátorem Petrem Honzejkem.
„Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek měl hroznou kliku, protože covid kvůli válce na Ukrajině umřel vlastně sám od sebe,“ odpověděl například Petr Honzejk na otázku, kdo z nové vlády ho zaujal. Jana Klímová zase čekala větší zapojení šéfpiráta a ministra pro místní rozvoj a digitalizaci Ivana Bartoše. „To, co on páchá, je sebevražda. Slibuje, že ukrajinskou uprchlickou krizi vyřešíme hned, i když nám tu visí spousta dalších problémů. Přitom ho může premiér klidně z vlády vyhodit, i bez čtyř pirátských poslanců by měla vláda ve sněmovně pohodlnou většinu,“ upozornil Honzejk.
Vláda by podle nich neměla podlehnout sebechvále díky postoji vůči válce na Ukrajině, během které se chová skvěle (například když premiér odjel přímo do Kyjeva). „Špatně komunikují, jsou v mnoha případech směšní, máme tu energetickou krizi, aféry STAN. Může se proto stát, že v nadcházejících komunálních volbách vládní strany propadnou,“ varuje Honzejk. „A také tu máme například vládní prohlášení, že se budou kontrolovat marže u pumpařů. Nenacházím pro to žádnou oporu v zákoně,“ dodala Klímová. Oba diskutující připomněli i kauzu prezidentské milosti pro odsouzeného šéfa Lánské obory Miloše Baláka, ke které neřekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek vůbec nic.
Největším zklamáním pro Klímovou jsou Starostové, kteří se zatím nijak nepředvedli, a navíc mají za sebou celou řadu již zmíněných skandálů – např. aféry kolem pánů Věslava Michalika (pochybnosti o dřívějším podnikání a možný střet zájmů), Jana Farského (stáž v USA, během které chtěl zůstat poslancem) či Stanislava Polčáka (žádal po obcích zasažených výbuchem ve Vrběticích odměnu za právní pomoc). „Ta strana bude muset zjistit, co sama za sebou udělá. S vysokou politikou nemají moc zkušeností. Zatím se chovají přibližně jako ANO před nimi,“ tvrdí Honzejk.
Co se týče opozice, slibuje občas hory doly, Klímová však oceňuje, že je aktivní. „Například exministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček se dokáže vyjadřovat naprosto ke všemu. V jedné debatě dokonce zvládl převálcovat i svého nástupce Jozefa Síkelu,“ řekla. „I exministryně financí Alena Schillerová – byť si o ní můžeme myslet ledasco – dokáže jasně přednášet své argumenty. Pro lidi, kteří nynější vládní strany nevolili, to je signál, že opozice pracuje tak, jak má.“
Další opoziční straně, SPD, se humanitární katastrofa na Ukrajině „vyplatí“, protože sociální problémy budou narůstat – například krize bydlení. „Situace, kdy SPD bude moci říct – kvůli této vládě tady máme deset procent obyvatelstva ve stádiu potenciálního bezdomovectví – tomuto hnutí pomůže získat další hlasy. Tomio Okamura se této příležitosti určitě chopí. Jeho čas ještě přijde,“ předvídá Honzejk.
Videozáznam z debaty, který je přístupný pouze pro předplatitele HN, naleznete pod tímto článkem. Někteří naši čtenáři, kteří se stihli včas zaregistrovat, byli s námi přímo v redakci. Čekala je proto afterparty. :)
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist