Vláda požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu ke zvládání přílivu uprchlíků. V diskusním pořadu televize CNN Prima News to řekl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) je nouzový stav v současné situaci nutný. Kabinet nouzový stav vyhlásil na 30 dnů 4. března. Rakušan v neděli zopakoval, že v Česku je nyní kolem 270 000 válečných utečenců. Ministerstvo vnitra udělilo přes 200 000 víz ke strpění.

„Přijdeme žádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu,“ řekl Rakušan.

V neděli uvedl, že podle původních plánů se počítalo s tím, že do Česka dorazí za měsíc zhruba 20 000 uprchlíků. Za tři týdny od počátku ruské invaze na Ukrajinu jejich počet ale překročil čtvrt milionu. Polovinu příchozích tvoří děti, čtyři pětiny dospělých jsou ženy, zopakoval dnes ministr vnitra.

Pro prodloužení nouzového stavu je potřeba souhlas sněmovny. Podle Rakušana vláda ke krizovému řízení a rychlému přijímání opatření na pomoc příchozím tento právní rámec potřebuje. Zmínil, že je tak například možné uprchlíky rozdělovat mezi kraje či víza mohou vyřizovat i policisté. Vicepremiér zdůraznil, že se nouzový stav teď nijak nedotkl a ani po případném prodloužení lidí nedotkne.

„Neumím si představit, že bychom nouzový stav neprodloužili,“ řekl Rakušan. Míní, že minulá vláda Andreje Babiše (ANO) nouzový stav za covidové epidemie nadužívala, proto má v Česku toto opatření pro mimořádné situace špatnou pověst. Nouzový stav v posledních dvou letech platil celkem 284 dní, naposledy skončil loni o Vánocích v noci na 26. prosince.

Podle šéfa asociace krajů a jihočeského hejtmana Martina Kuby bude prodloužení nouzového stavu nutné. „Je to legislativní rámec, který umožní dělat některé věci rychleji. Naše právní předpisy jsou v řadě ohledů zkostnatělé,“ podotkl hejtman.

Hnutí SPD podle šéfa svého poslaneckého klubu Radima Fialy prodloužení nepodporuje. „Vždy jsme byli proti nouzovému stavu, v době covidu i teď. Nouzový stav dává vládě pravomoci, které zatím nejsou podle nás potřeba,“ řekl Fiala. Podle Rakušana se ve sněmovně při projednávání žádosti o prodloužení jistě povede diskuse.