Je to až nečesky operativní. „Zavolají Ukrajinci, že jim po Kyjevě pobíhají další skupiny ruských diverzantů a že k jejich odhalování potřebují víc prostředků na noční vidění. My je rychle nakoupíme a obratem je pošleme,“ popisuje náměstek ministryně obrany Tomáš Kopečný. Nemluví o masivní zbrojní pomoci ze státních peněz, o které bude ještě řeč. Ale o tom, jak se nakládá s prostředky ze sbírky pro ukrajinskou armádu, kterou organizuje ukrajinská ambasáda v Praze ve spolupráci s ministerstvem obrany. Sbírka je světovým unikátem a Češi do ní poslali už sedm set milionů korun.

I když Česko podobu zbrojní pomoci oficiálně nezveřejňuje, je jasné, že ze sbírky se nenakupují jen noktovizory, helmy a neprůstřelné vesty. Ale i těžší zbraně, například protitankové střely. Ukrajinská armáda zveřejnila na Twitteru fotografie, ze kterých je to jasně patrné.

„Ano, RPG, ještě teplé z výroby,“ glosoval to plukovník Ivo Zelinka z výsadkového pluku Armády České republiky. Různé typy protitankových zbraní se pořizují už za deset až dvacet tisíc korun, takže za tuto částku si může vlastně kdokoli „koupit“ zničení ruského tanku. I když, jak dokazují záběry z bojiště, někdy je potřeba zásahů více. Nakupují se i pokročilejší systémy – ekvivalenty střel Javelin či britských NLAW, ty přijdou už na tři sta tisíc korun. 

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se