Učitelka anglického jazyka na Střední odborné škole pro administrativu EU prezentovala v hodinách silné proruské názory. „Mimo jiné nazvala vedení Ukrajiny za fašisty. Také sdělila, že si invazi Ukrajina zaslouží a že si o to říkali. Dále silně vyzdvihovala ruskou armádu a její vybavenost,“ píše se v petici, ve které studenti označili její chování za nepřípustné a dožadovali se vyvození důsledků. Podepsalo se pod ni na 800 lidí z řad studentů, bývalých studentů i veřejnosti. Učitelka obratem přišla o místo. 

Učitel na Vysoké škole ekonomické a pražský zastupitel za TOP 09 Martin Dlouhý zavedl vlastní „sankce vůči Rusku“. Na Facebooku uvedl, že odmítá učit ruské studenty, vést jejich závěrečné práce, zkoušet je nebo pracovat na výzkumech s ruskými vědci. Nakonec uznal, že v něm „bouchly saze“, a omluvil se. Navíc ruské studenty neučil ani předtím. 

S válkou na Ukrajině se nyní potýkají také školy a samotní učitelé se učí, jak o napadení ruskou armádou se žáky mluvit. V Česku je přitom velká komunita Ukrajinců i Rusů, která se ve třídách či aulách vysokých škol potkává. Rusa Ilju Partanskiiho, který na VŠE studuje, proto reakce profesora z jeho alma mater překvapila. 

„Je snadné odsoudit skupinu lidí, se kterou se člověk nestýká a v případě pana profesora ji ani neučí. Doufám, že podobné narážky zůstanou jen u slov a nebudou z nich činy. Jsem rád, že si to uvědomil i pan profesor, že kolektivní vina je nesmyslná, a omluvil se,“ řekl HN Ilja, který je v kontaktu se všemi svými příbuznými a s desítkou svých kamarádů, kteří se skoro všichni nachází v Moskvě.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se