Prezident Miloš Zeman je jedním z hlasitých podporovatelů zrychleného přijetí Ukrajiny do Evropské unie. Stejný názor zastává osobně i současný zástupce ředitele zahraničního odboru Pražského hradu Petr Pirunčík. Podle něj je okamžité udělení kandidátského statusu Kyjevu a zahájení jednání symbolickým gestem. Neznamená však, že by se Ukrajinci stali členy unie už zítra nebo pozítří.

Pirunčíkovo jméno bylo na podzim médii spojováno s nástupem na post velvyslance v Kyjevě. Český dlouholetý diplomat dříve působil i na velvyslanectví v Moskvě nebo v Černínském paláci, tedy v sídle ministerstva zahraničí. K možnému jmenování Pirunčíka na post ukrajinského  velvyslance měl výhrady ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Tvrdil, že by dobré vztahy s Kyjevem mohl poškodit ambasador, který dlouhodobě pracoval pro Zemana. Ten byl ještě donedávna známý svým přátelským postojem ke Kremlu. Nakonec ale Lipavský svůj názor přehodnotil a rozhodl se, že nebude měnit návrhy předchozí vlády na nové velvyslance. V Kyjevě ale zatím zůstává Radek Matula, který už standardní čtyři roky odsloužil.

„Nyní jsme bohužel v extrémní situaci, která dává jestřábům, tedy zastáncům nekompromisního přístupu roky omílajícím fráze o tom, že ‚Rusko je hrozné‘, vlastně za pravdu. Ironické je, že ti nejurputnější z nich – alespoň z mé zkušenosti – se Rusko ani Ukrajinu hlouběji pochopit ani často nesnažili, těm to bylo jasné od začátku,“ tvrdí Pirunčík v rozhovoru pro HN.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se