Petr Fiala se rozhodl udělat změnu na postu svého klíčového člověka pro EU. Po třech měsících na postu „šerpy“, premiérského důvěrníka pro vyjednávání s ostatními lídry sedmadvacítky, vyměnil dosavadní poradkyni Jolanu Mungengovou a na její místo jmenoval od dubna svého bezpečnostního poradce Tomáše Pojara. Jako první o tom informoval Deník N

 „Současná ‚šerpa‘ Jolana Mungengová po vzájemné dohodě z pozice odchází. Děje se tak v souvislosti s aktuální mezinárodní situací a nutností klást větší důraz na bezpečnostní otázky. Pozici ‚šerpy‘ přebírá od 1. dubna stávající poradce premiéra pro bezpečnost Tomáš Pojar,“ řekl Deníku N mluvčí vlády Václav Smolka. Jolana Mungengová odchází také z pozice náměstkyně ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN).

Jolanu Mungengovou provázely kontroverze od počátku jejího instalování do funkce. Bývalá zaměstnankyně euroskeptické a národovecké frakce v europarlamentu a následně pracovnice v Evropské komisi měla pověst výkonné úřednice, zároveň ale konfliktní osoby, se kterou se těžko spolupracuje. V roli Fialova šerpy měla činit rozhodnutí, o kterých ani sám premiér často nevěděl a která nekonzultovala s ministrem pro EU Bekem.

Odmítla například nabídku na schůzku s Fialou od klíčového muže pro Green Deal, eurokomisaře a místopředsedy EK Franse Timmermanse na okraj summitu EU-Afrika před necelými dvěma týdny. Stejně tak předtím odmítla pomocnou ruku od české eurokomisařky Věry Jourové, která nové vládě nabídla, že jí pomůže lépe pochopit rozložení názorů v komisi na stěžejní taxonomii (tedy vodítka pro investory, jaké technologie je možné považovat za zelené). 

V prvním případě měla Jolana Mungengová podle zdrojů HN a Aktuálně.cz říct, že se schůzka s Timmermansem premiérovi nehodí a tudíž o ni Češi nemají zájem. Ve druhém pak sdělit Jourové, že má sama dost kontaktů v komisi a spolupráce s českou zástupkyní není potřeba. Ze svého rozhodnutí také měla sama začít předělávat pozice české vlády k unijním agendám.

Řada českých diplomatů i Fialových spolupracovníků si mimo záznam stěžovala, že přes Jolanu Mungengovou neprocházejí informace k premiérovi či od něj a svá rozhodnutí evropská poradkyně s nikým nekoordinuje. Petr Fiala měl tuto zpětnou vazbu dostat.