Vláda představila vlastní kroky, které doprovodí sankce EU proti Rusku kvůli jeho útoku na Ukrajinu. Česko od pátku přestává vydávat víza ruským občanům s výjimkou humanitárních případů. Ministerstvo financí také začne prověřovat firmy s ruskými majiteli ve vztahu k čerpání českých dotací. Vláda také schválila humanitární pomoc ve výši 300 milionů korun pro Ukrajince, kteří musí opustit své domovy. Ukrajině Česko dodá pohonné hmoty, je také připravené dodat krev a plazmu.

Premiér Petr Fiala (ODS) zopakoval, že vláda požaduje tvrdší protiruské sankce, než ke kterým doposud přistoupila Evropská unie. Shodují se podle Fialy s ostatními zeměmi bývalého východního bloku, které mají stejnou historickou zkušenost jako Česko. „Je potřeba se jasně postavit ruské agresi takovými kroky, které Rusko pocítí. Je třeba podporovat Ukrajinu, jak jen je to možné,“ dodal.

Česko bude podle Fialy doporučovat i dalším zemím pozastavení vydávání víz ruským občanům. Avizoval také revizi pobytových víz vydaných Rusům žijícím v Česku, a to v souvislosti se sankcemi, které zavádí Evropská unie. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) půjde o bezpečnostní screening tak, aby bylo jisté, že v Česku nejsou rizikové osoby. Omezení vydávání víz se podle něj nebude týkat studentů.

Ministerstvo financí podle Fialy prověří firmy s ruskými majiteli ve vztahu k čerpání veřejných prostředků v ČR. „Urychlíme proces vystoupení ze dvou postsovětských bank a také vyzveme ostatní členy ze zemí EU, aby postupovali stejně,“ řekl Fiala.

Česko také od páteční půlnoci zakáže přílety a odlety letadel všech ruských aerolinek na tuzemská letiště, oznámil ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Omezení se dotkne leteckých spojení Prahy s Moskvou a Petrohradem. Ministerstva zpracovávají analýzy, jaké další sankce může Česko samo za sebe na Rusko a tamní firmy uvalit.

Vláda spustila druhý ze čtyř stupňů plánu pomoci uprchlíkům. Počítá tak nyní se zajištěním 5000 lidí. Vyčlenit se může 1,5 miliardy korun, řekl ministr Rakušan.

CZ.NIC zablokovalo dezinformační weby

Podle Rakušana Česko podporuje co nejráznější postup proti Rusku, nezapomíná ani na boj s dezinformačními weby. „Chceme chránit občany před touto formou hybridní války,” poznamenal premiér Fiala. 

Krátce poté, co premiér oznámil přijetí opatření pro boj s dezinformacemi, sdružení CZ.NIC, které provozuje registr internetových domén .cz, zablokovalo osm webů, které jsou odborníky dlouhodobě označovány jako dezinformační.

Zablokované jsou Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.

Sankce nejsou podle vlády dostatečné

„Vladimir Putin válku, již nesmyslně rozpoutal, prohraje,“ řekl senátorům ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Kreml se podle něj vrátil k imperiální rozpínavé politice Sovětského svazu. Ruský útok na Ukrajinu je podle ministra útokem proti svobodě a demokracii a nově přijaté protiruské sankce Putinovi jasně ukážou, že jsou jeho kroky nepřijatelné. Lipavský také uvedl, že se chystají kroky proti aktivitám ruských tajných služeb.

Sankce, které v noci na dnešek odsouhlasili na mimořádném summitu lídři zemí Evropské unie, nejsou podle vlády dostatečně tvrdé. Rozsáhlejší a konkrétnější sankce požadují také čeští senátoři. Na pátečním jednání vyzvali k vyloučení Ruska i Běloruska z mezinárodních organizací a mezinárodního platebního systému SWIFT. Doporučili také, aby se konfliktem na Ukrajině zabýval Mezinárodní trestní tribunál v Haagu. Stanovisko jednomyslně podpořilo všech 50 přítomných senátorů.

Pro vyloučení Ruska z platebního systému je také prezident Miloš Zeman. „Máme dvě možnosti – buď vyloučíme Rusko ze SWIFTu, nebo budeme za několik dnů pozorovat celkovou okupaci Ukrajiny Ruskem, přičemž vyjádříme své nejhlubší odsouzení této okupace,“ uvedl prezident v prohlášení.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na nový destruktivní malware typu wiper, který byl detekován na Ukrajině. Způsobuje mazání dat včetně části systému. „Nelze vyloučit, že s ohledem na situaci se cílem útoků mohou stát i české instituce,“ uvedl úřad.

S přispěním Jakuba Mikela

Další reakce českých představitelů a úřadů

MŠMT připravilo pro školy návod, jak by měly s žáky probrat situaci na Ukrajině, aby nevinili z konfliktu Rusy či Ukrajince v Česku, řekl ministr Gazdík.

Ukrajinští muži, kteří dostanou povolávací rozkaz a odjedou bránit svou zemi, mohou žádat o pracovní volno a nepřijdou o práciMPSV také připravuje podporu pro rodiny ukrajinských pracovníků v Česku. Mimořádnou dávku by mohli případně získat také uprchlíci.

České dráhy umožní ukrajinským občanům, kteří se budou chtít vrátit do své vlasti, bezplatnou přepravu ve svých vlacích. Dopravce už ve čtvrtek rovněž nabídl úřadům desítky vozů k případné evakuaci civilních obyvatel z Ukrajiny.

Banka Creditas ruší standardní poplatek za zahraniční platby na Ukrajinu. Za již proběhlé platby jej bude vracet. Podobně už ve čtvrtek oznámila zrušení poplatků i Air Bank. Lidé tak mohou nyní posílat i nižší částky přímo na Ukrajinu bez zátěže prohibitivních poplatků. Posílat peníze lze například přímo na účet ukrajinského ministerstva obrany.

Sazka, Tipsport a Chance stáhly z nabídky veškeré sázky na ruské soutěže. Fortuna je rušit neplánuje, zavázala se ale výnosy z ruských soutěží posílat na pomoc Ukrajině.

Zákazníci virtuálního operátora Mobil od ČEZ mohou od čtvrtka volat a posílat SMS zprávy zdarma na čísla s mezinárodní předvolbou +380, která označuje telefony registrované na Ukrajině.

Podnikatel Karel Komárek, majitel skupiny KKCG, založil ve čtvrtek sbírku na pomoc obyvatelům Ukrajiny a vložil do ní půl milionu korun. V první zásilce pomoci do západní části Ukrajiny, která se již kompletuje, budou matrace a přikrývky.

Jihočeská univerzita a Univerzita Hradec Králové poskytují sociální stipendium studentům z Ukrajiny.

Předseda Národní sportovní agentury Filip Neusser vyzval k vyloučení ruských sportovců z evropských a světových šampionátů.

Učená společnost ČR vyzvala Ruskou akademii věd, aby apelovala na ruskou vládu ohledně ukončení ruské invaze na Ukrajinu.