Příští týden se změní pravidla při nákaze koronavirem. Od pátku 19. února se pravidla izolace po nákaze koronavirem prodlouží z pěti na sedm dní. Po rizikovém kontaktu ale nebude povinná žádná karanténa. Vyplývá to z metodického pokynu hlavní hygieničky, který má ČTK k dispozici. Nyní mají lidé po rizikovém kontaktu nařízenou karanténu na pět dní, stejně jako nakažený.

Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Ondřeje Jakoba jde o další krok ve zmírňování opatření, který souvisí s ukončením plošného testování ve školách a na pracovištích. To by mělo skončit 18. února. „Karantény již podle našeho názoru nedávají smysl po rizikovém kontaktu v tomto období,“ sdělil ČTK.

Premiér Petr Fiala (ODS) ve středu uvedl, že od 1. března bude z opatření platit prakticky jen nošení respirátorů. Certifikáty jsou navíc dál potřebné pro cestování do zahraničí.

Ministerstvo zdravotnictví podle Jakoba předpokládá, že se covid-19 postupně stane jedním z běžných onemocnění. „Samozřejmě při případném zhoršování situace jsme připraveni rychle reagovat a přijmout odpovídající opatření,“ uvedl.

Důvodem prodloužení izolace z pěti na sedm dní je podle něj právě konec testování ve firmách a školách, které by negativitu ověřovalo. „Proto považujeme za vhodnější sedm dní, což je také doba, po kterou bývají doma pacienti s běžnými podobnými onemocněními,“ dodal.

Izolace u lidí bez příznaků bude podle pokynu končit automaticky po sedmi dnech, u lidí s příznaky pak dva dny po jejich skončení a zároveň nejméně sedmi dnech. Lidé, kteří budou mít opakovaně pozitivní PCR test za kratší dobu než 30 dní, do izolace nebudou muset.

Za potvrzenou nákazu se bude i nadále považovat pozitivní PCR test nebo antigenní test provedený zdravotníkem u osoby, která má zároveň příznaky. Sedm dní izolace se bude počítat ode dne následujícího po odběru vyšetřeného vzorku.

Denní nárůst nově potvrzených případů koronaviru v Česku klesá. V pátek testy odhalily 22 118 nově nakažených, což bylo ve všední den nejméně za tři týdny. Oproti předchozímu týdnu je to zhruba o 6600 případů méně. O tisícovku nižší byl také počet opakovaných nákaz, statistiky ministerstva zdravotnictví jich za tento pátek evidují 4081.

Za většinou případů je v posledních týdnech varianta omikron. Ta je výrazně nakažlivější než předchozí typy koronaviru, průběh covidu-19 je ale méně závažný.

Od začátku epidemie v březnu 2020 odhalily laboratoře v Česku přes 3,38 milionu případů koronaviru. Zemřelých s potvrzeným onemocněním covid-19 evidují statistiky 37 765.