Od počátku pandemie dokumentuje fotograf Hospodářských novin a dalších titulů vydavatelství Economia Lukáš Bíba práci zdravotníků z covidových oddělení. Za sérii snímků s názvem Druhá a třetí vlna získal v soutěži novinářských fotografií Czech Press Photo první místo v kategorii Reportáž. S výhrou se pojí také finanční odměna, kterou se Bíba rozhodl věnovat právě zdravotníkům, a to skrze projekt Energii lékařům. 

„Strávil jsem s lékaři a zdravotníky mnoho desítek hodin a ta cena je i jejich. Proto jsem se ji rozhodl darovat,“ vysvětluje, proč vybral zrovna tento projekt. „Jsem si vědom, že se nejedná o závratnou částku, ale snad jim to aspoň trochu pomůže,“ dodává Bíba. Symbolický šek na 10 tisíc korun si v galerii Czech Photo Centre ve středu převzal zakladatel Energie lékařům Jan Lukačevič z Akademie věd ČR. 

Projekt založil Lukačevič v březnu 2020, kdy startovala první vlna pandemie. Jeho cílem je pomoci lékařům, zdravotníkům a pečovatelům z první linie. Skrze veřejnou sbírku získává peníze, ze kterých pak financuje energetické potravinové balíčky. Ty fungují jako symbolická podpora a zároveň by měly vyčerpaným zdravotníkům dodat energii. Ve sbírce jsou už více než 3 miliony korun. 

Sérii, za kterou Bíba získal zmiňované ocenění, je možné až do konce května vidět na výstavě reportážních fotografií Czech Press Photo 2021 v Národním muzeu.