Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) odvolal osm členů patnáctičlenné dozorčí rady České pošty. Devátý člen, jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů Martin Kuba (ODS), rezignoval sám minulý týden. Již bývalí členové poukazují na to, že se o odvolání dozvěděli z médií, ministerstvo vnitra připouští předčasný únik informací.

Ministr z rady odvolal jejího předsedu a bývalého generálního ředitele pošty Petra Zatloukala, místopředsedy – poradce KSČM Lubomíra Krejsu a náměstka ministerstva vnitra Jiřího Nováčka, šéfa Národní agentury pro komunikační a informační technologie Vladimíra Dzurillu, starostu Náchoda Jana Birkeho a jeho stranického kolegu z ČSSD Bedřicha Grulicha, Karla Klímu a ekonomického exnáměstka pošty Oldřicha Černocha.

„Česká pošta nemůže fungovat tak, jak má, bez funkční dozorčí rady. Proto potřebujeme, aby v ní místo politických trafikantů byli schopní odborníci,“ uvedl Rakušan na tiskové konferenci, kterou svolal na pondělní odpoledne poté, co o „čistce“ informovala média.

V radě zůstali zástupci zaměstnanců a předseda Svazu měst a obcí František Lukl. Noví členové budou vybráni k nominaci tento týden. Tiskové oddělení ministerstva vnitra uvedlo, že by nadpoloviční počet členů měla mít rada do konce února.

Zásadní obměnu ministr avizoval už v minulých týdnech jako první krok k tomu, aby pošta mohla fungovat a rozvíjet se jako moderní podnik. Rakušan uvádí, že chce mít do konce volebního období z České pošty instituci, která i na venkově poskytne občanům digitální kontakt se státem. Díky obměně v dozorčí radě bude mít podle něj stát možnost dostat se k informacím o stavu pošty a potřebné změny v jejím fungování provést. Dočasné snížení členů dozorčí rady podle něj chod podniku neovlivní.

Starosta Náchoda za ČSSD Jan Birke se už před týdnem netajil tím, že své odvolání očekává. Teď ale postup ministra kritizuje. „Vadí mi forma. Seděl jsme s Vítem Rakušanem čtyři roky v bezpečnostním výboru, tykáme si a teď se o odvolání dozvím z médií,“ řekl Birke pro HN.

Velmi podobně se vyjádřil i Dzurilla: „Nechci své odvolání nijak komentovat, jen mi vadí, že jsem se to dozvěděl z médií.“

„Hned po podpisu jsme oznámení odeslali členům, nemohu ale vyloučit, že se to o minutu někde nepotkalo, média mívají někdy dobré zdroje,“ řekl ministr vnitra Rakušan.

Náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík (Piráti) uvedl, že rozhodně nebylo záměrem, aby se členové dozorčí rady dozvěděli o svém odvolání od někoho jiného než od ministra. „Měli jsme v plánu informovat nejprve poštu a pak rozeslat tiskovou zprávu. Možná došlo k úniku informací,“ řekl Kolařík.

Na výběru nových členů se má dohodnout celá koalice. Návrhy předloží výboru pro personální nominace, což je poradní orgán vlády. Dozorčí radu České pošty tvoří zástupci zakladatele, tedy ministerstva vnitra, a volení zástupci zaměstnanců v poměru deset ku pěti.

Pošta před týdnem oznámila, že od května zruší 669 pracovních míst, zejména manažerských a úřednických. Státní podnik, kterému od června 2018 šéfuje někdejší manažer softwarové firmy SAP Roman Knap, si od toho slibuje úsporu 500 milionů korun ročně. Nyní zaměstnává kolem 27 tisíc pracovníků a rušení pozic se dotkne zejména útvarů marketingu, administrativně-právních záležitostí, IT, financí nebo obchodu.

V posledních letech pošta hospodaří v červených číslech. Za loňský rok podnik počítá se ztrátou kolem 800 milionů korun, což je však zhruba o půl miliardy korun nižší propad než v roce 2020, kdy hospodaření pošty skončilo ztrátou 1,356 miliardy korun po zdanění. Důvodem ztrát je podle vedení firmy nezaplacená úhrada státu za objednávané základní služby. Stát v současnosti podniku dluží šest miliard.