Vyšetřovatelé výbuchů v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku zkoumají možné kontakty zaměstnance společnosti Imex Group s agenty ruské vojenské tajné služby GRU, které ze zapojení do explozí podezřívají. Jde o Nikolaje Šapošnikova, bývalého vojáka sovětské armády, který žije v Řecku, ale v době výbuchů v roce 2014 pobýval v České republice, uvedla ve čtvrtek Česká televize (ČT). Muž i firma takové kontakty popírají.

„Zaměřujeme se také na osoby, o kterých si myslíme, že těmto osobám (ruským agentům) poskytly minimálně součinnost,“ řekl dozorující státní zástupce Martin Malůš. Investigativní novinář portálu Bellingcat Christo Grozev uvedl, že Šapošnikov několik dní před vrbětickým výbuchem cestoval do Portugalska a ve stejnou dobu tam pobýval i velitel elitní jednotky GRU 29155 Andrej Averjanov. Důstojníky této jednotky Anatolije Čepigu a Alexandra Miškina považuje český vyšetřovací tým za strůjce vrbětických explozí.

Šapošnikov veškerá podezření odmítl. „Co to znamená nějaký agent? Já žádné agenty neznám,“ řekl ČT. Averjanova nezná, uvedl. Společnost Imex Group, která si sklady ve Vrběticích pronajímala, podle svého právního zástupce Radka Ondruše o žádných kontaktech Šapošnikova s GRU neví. „Šapošnikov řekl, že Averjanova nezná. Neviděl ho, nesetkal se s ním, žádné e-maily si nepíší,“ uvedl Ondruš.

Při výbuchu prvního ze skladů v říjnu 2014 zemřeli dva lidé, druhý explodoval v prosinci téhož roku. V době explozí areál ve Vrběticích spravoval státní podnik Vojenský technický ústav. Podezření, že do výbuchů byli zapojeni Čepiga a Miškin, které britští vyšetřovatelé podezřívají z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury v roce 2018, vyvolalo diplomatickou roztržku mezi ČR s Ruskem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist