Ohledně sporu mezi Českem a Polskem, který se týká ovlivnění zdrojů vody těžbou v hnědouhelném velkolomu Turów, v úterý jednala ve Varšavě česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL) s polskou ministryní stejného rezortu Annou Moskwovou. Součástí české delegace na schůzce, která neměla jasný výsledek (měsíce připravovaná smlouva opět uzavřena nebyla), byl i liberecký hejtman Martin Půta (STAN). Podle něho je polská strana vstřícná vůči českým požadavkům na technická opatření, která by měla úbytku vody na české straně zabránit. Nepopřel však, že polská strana nově nabízí Česku méně peněz na budování nových vodovodů.

HN: Bezprostředně po jednání jste se pro média vyjádřil, že dohoda je blízko, z čeho tak soudíte?

Myslím, že jsme v situaci, kdy většina částí textu je doladěná a zůstávají jen dlouhodobě nejvíce sporné věci, které se domnívám, že si musí vyříkat premiéři. Ale byl jsem příjemně překvapený, že na rozdíl od listopadu už polská strana netrvala na tom, že arbitrem případných sporů ohledně dodržování smlouvy nemá být Evropský soudní dvůr. To je pro nás přitom zásadní, pokud by tam instituce tohoto typu nebyla, tak bude smlouva jen obtížně vymahatelná.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.