Šest z devíti obviněných v kauze skládky Celio u Litvínova na Mostecku poslal v sobotu Obvodní soud pro Prahu 1 do vazby. Kauza se týká státní zakázky na odstranění starých ekologických zátěží, které vznikly před privatizací skládky Nelahozeves. Podle policie nebyly odpady řádně zlikvidovány. Nebezpečné odpady odvážené z Nelahozevsi jsou ukládány na skládku Celio, jejímž provozovatelem je společnost Purum Kraft. Česká televize uvedla, že do vazby soud mimo jiné poslal ředitele skládky Reného Konečného a předsedu představenstva společnosti Purum Kraft Daniela Krafta.

Kromě devíti zaměstnanců a manažerů firmy čelí stíhání také dvě právnické osoby. Podle pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové jsou tito lidé a firmy stíháni pro trestné činy obecného ohrožení, podvodu, poškození a ohrožení životního prostředí a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Stíhání podle ní souvisí s veřejnou zakázkou ministerstva financí, která se týká nápravy starých ekologických zátěží, jež vznikly před privatizací skládky Nelahozeves Kaučuk společnosti Unipetrol.

„Můžu potvrdit, že soud všem návrhům, tak jak jsem je podal, vyhověl. To znamená, shledal důvod pro trestní stíhání u všech devíti obviněných. V případě tří z nich nahradil vazbu jinými instituty a v případě šesti dalších obviněných je vzal do vazby,“ řekl České televizi státní zástupce Zdeněk Matula. „Soud u nich shledal důvodnou obavu, že by mohli uprchnout z důvodu vysokého trestu, který jim hrozí, a že by mohli ovlivňovat svědky. V případě jednoho že by mohl v trestné činnosti pokračovat,“ dodal.

Mluvčí skupiny Orlen Unipetrol Pavel Kaidl řekl, že firma není zadavatelem ani nezajišťuje likvidaci ekologických zátěží na zmíněné skládce. „Věříme, že bude vše řádně prošetřeno, a jsme připraveni s příslušnými úřady plně spolupracovat,“ uvedl ve čtvrtek.

Dlouhodobě problémová skládka

Provozovatel skládky, firma Purum Kraft, ve čtvrtek oznámil, že nemá k dané věci žádné informace. Podle nejmenovaných zdrojů serveru Deník N jsou v případu obviněné firmy Celio a Aquatest. Právě posledně jmenovaná společnost v roce 2016 vyhrála zakázku na odstranění ekologické zátěže v Nelahozevsi. Aquatest i Celio patří do skupiny Purum Kraft, Celio však podle údajů z obchodního rejstříku Danielu Kraftovi nepatří. Jediným akcionářem Celia je Jaroslav Kříž, který je podle serveru přítelem kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. 

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) loni v létě při neohlášené kontrole našla na skládce Celio sudy s obsahem styrenových smol. Na základě toho rozhodla kvůli hrozbě bezprostředního závažného dopadu na životní prostředí o omezení skládkování. Styren je vysoce hořlavý. Purum Kraft tehdy uvedla, že se jednalo o odpady z uskutečňované státní zakázky, která se týká skládky Nelahozeves Kaučuk společnosti Unipetrol. Zakázka byla podle tehdejšího vyjádření firmy v souladu s integrovaným povolením a provozními řády. Omezení v provozu skládky je podle ČIŽP v současnosti stále platné.

Na skládce Celio také v minulosti opakovaně hořelo. Například v roce 2018 škoda po jednom z těchto požárů dosáhla 100 milionů korun. Problémy měla v minulosti také firma Purum, která je s Purum Kraft majetkově a personálně propojená. Společnost dostala předloni pokutu 1,3 milionu korun za porušení bezpečnosti práce, které vedlo v Hamru na Jezeře na Českolipsku k výbuchu. Při nečekané chemické reakci při likvidaci nebezpečných odpadů se zranilo osm pracovníků, jeden z nich zemřel.