Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) získal podporu sněmovny. Důvěru vládě vyslovilo 106 poslanců, 87 jich bylo proti. Vláda tvořená ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráty a STAN má ve sněmovně 108člennou většinu, při čtvrtečním hlasování byli někteří poslanci omluveni, i tak počet hlasů vládě stačil. Sněmovní opozici tvoří hnutí ANO a SPD.

Samotnému hlasování o vyslovení důvěry předcházela 23 hodin trvající diskuse. Ta začala již ve středu ráno a pokračovala až do čtvrtečního rána, kdy byla přerušena. Poslední proslovy pronesli poslanci ve čtvrtek večer. Premiér Fiala označil dlouhou diskuzi za něco, co patří k demokracii. 

Těsně před samotným hlasováním Fiala ve svém závěrečném slovu poděkoval opozičním poslancům za věcné připomínky, které během předchozího jednání zazněly. Část podle něj vláda může využít k lepšímu fungování. Zároveň ale dodal, že se nemůže ztotožnit s názorem, který zmiňovali poslanci hnutí ANO, že předchozí vláda novému kabinetu předala zemi v dobrém stavu.

„Nemohu ani souhlasit s tezí, že jsme to byli my, kdo vzal lidem peníze,“ řekl Fiala s odkazem na to, že nová vláda rozhodla o zmražení platů u některých profesí. „Kdyby minulá vláda fungovala jako řádný hospodář, nemuseli bychom zmrazovat platy,“ uvedl premiér. „Vláda po prohraných volbách populisticky zvýšila platy a věděla, že je budeme muset zmrazit,“ doplnil.

Fiala zmínil také svých šest programových priorit: daňovou brzdu, předložení důchodové reformy, zahájení tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany, vybudování 200 kilometrů nových dálnic, revizi učebních plánů na základních a středních školách a konec povinnosti nosit u sebe občanský a řidičský průkaz díky pokročilé digitalizaci. Závěrem opět požádal Poslaneckou sněmovnu o vyjádření důvěry vládě.

K vyslovení důvěry stačily koalici hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Na rozdíl od hlasování o nedůvěře, pro niž musí navrhovatelé získat nejméně 101 hlasů. Poslanci hlasovali v těchto případech po jménech v pořadí od vylosovaného člena dolní komory. Samotnému hlasování předcházela rekordně dlouhá debata. Během ní se u řečnického pultíku vystřídalo více než 40 poslanců, někteří opakovaně.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist