Kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) získal podporu sněmovny. Důvěru vládě vyslovilo 106 poslanců, 87 jich bylo proti. Vláda tvořená ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Piráty a STAN má ve sněmovně 108člennou většinu, při čtvrtečním hlasování byli někteří poslanci omluveni, i tak počet hlasů vládě stačil. Sněmovní opozici tvoří hnutí ANO a SPD.

Samotnému hlasování o vyslovení důvěry předcházela 23 hodin trvající diskuse. Ta začala již ve středu ráno a pokračovala až do čtvrtečního rána, kdy byla přerušena. Poslední proslovy pronesli poslanci ve čtvrtek večer. Premiér Fiala označil dlouhou diskuzi za něco, co patří k demokracii. 

Těsně před samotným hlasováním Fiala ve svém závěrečném slovu poděkoval opozičním poslancům za věcné připomínky, které během předchozího jednání zazněly. Část podle něj vláda může využít k lepšímu fungování. Zároveň ale dodal, že se nemůže ztotožnit s názorem, který zmiňovali poslanci hnutí ANO, že předchozí vláda novému kabinetu předala zemi v dobrém stavu.

„Nemohu ani souhlasit s tezí, že jsme to byli my, kdo vzal lidem peníze,“ řekl Fiala s odkazem na to, že nová vláda rozhodla o zmražení platů u některých profesí. „Kdyby minulá vláda fungovala jako řádný hospodář, nemuseli bychom zmrazovat platy,“ uvedl premiér. „Vláda po prohraných volbách populisticky zvýšila platy a věděla, že je budeme muset zmrazit,“ doplnil.

Fiala zmínil také svých šest programových priorit: daňovou brzdu, předložení důchodové reformy, zahájení tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Dukovany, vybudování 200 kilometrů nových dálnic, revizi učebních plánů na základních a středních školách a konec povinnosti nosit u sebe občanský a řidičský průkaz díky pokročilé digitalizaci. Závěrem opět požádal Poslaneckou sněmovnu o vyjádření důvěry vládě.

K vyslovení důvěry stačily koalici hlasy nadpoloviční většiny přítomných poslanců. Na rozdíl od hlasování o nedůvěře, pro niž musí navrhovatelé získat nejméně 101 hlasů. Poslanci hlasovali v těchto případech po jménech v pořadí od vylosovaného člena dolní komory. Samotnému hlasování předcházela rekordně dlouhá debata. Během ní se u řečnického pultíku vystřídalo více než 40 poslanců, někteří opakovaně.