Hospodářské noviny oslovily několik zemědělců z různých koutů Česka a požádaly je o komentář k současným změnám v rozdělování zemědělských dotací. „V první řadě je chyba, že se celá debata zúžila jen na dotace. Je to absurdní. Je to, jako by se celé podnikání soustředilo na to, kdo urve víc dotací,“ říká například Stanislav Němec, majitel Farmy Radonice a čestný předseda Asociace soukromého zemědělství ČR.

Vládní koaliční strany se včera dohodly, jak by se měl změnit strategický plán ke Společné zemědělské politice. Ta určí, jak budou v letech 2023 až 2027 zemědělcům rozdělovány peníze z evropských zdrojů ve výši desítek miliard korun. Nová vláda změny provedla tak, aby více podpořila malé a střední zemědělce.

Z celkového balíku takzvaných přímých plateb počítaných na hektar má jít 23 procent na prvních 150 hektarů, na čemž nejvíce vydělají zemědělci s touto rozlohou. Těm větším budou platby kráceny. Koalice také navrhuje zastropování investičních dotací maximálně na 30 milionů korun, ze současných 150 milionů. Významná část prostředků by také měla jít do ekologického zemědělství. Podle ministerstva zemědělství budou moci ekologicky hospodařící zemědělci při kombinaci všech podpor čerpat až 20 tisíc korun na hektar. To by byl až dvojnásobek současného stavu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.