Jedinou těžební firmou, se kterou zatím největší lesní podnik v zemi Lesy ČR neuzavřel smlouvu pro letošní rok, je Uniles z holdingu Agrofert. Státní firma zvažuje, zda firma není kvůli svému koncovému příjemci výhod, kterým je nynější lídr opozice a bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), ve střetu zájmů. Uniles podal v pětimiliardovém kontraktu 2022+ nejlevnější nabídku u sedmi soutěžených jednotek a byl tak spolu se společností LDF Rožnov nejúspěšnějším podnikem.

Mezi nejúspěšnějšími společnostmi v získávání zakázek od státních lesů je Uniles už řadu let. Nejlepší období pro podnik nastalo po Babišově úspěšném vstupu do politiky, po volbách v roce 2013, odkdy začal získávat až násobně více státních zakázek než v předchozích pěti letech.

„Výzvu k podpisu smlouvy stále nemáme, naše nabídky jsou v procesu hodnocení. Všem těžařským firmám, tedy i nám, skončily smlouvy na konci roku a od 1. 1. měly být uzavřené další, my jsme jediná, kde zatím Lesy ČR kontrakty nepodepsaly,“ uvedl pro HN ředitel Unilesu, společnosti, která sídlí v opraveném areálu v severočeském Rumburku, Petr Jelínek.

Lesy ČR podle Jelínka vyzvaly Uniles k doplnění údajů ohledně střetu zájmů. „Ty jsme doplňovali v prosinci, čímž se věc asi pozdržela. Smlouvy jsou ale platné od 1. ledna, takže my už ve střetu zájmů nemůžeme být. Máme ale právní analýzy, že jsme nebyli ani předtím (v době, kdy byl Andrej Babiš premiérem – pozn. red.). Předpokládám proto, že vše bude v pořádku a my zakázky dostaneme,“ dodal Jelínek, který šéfuje podniku, jenž patří mezi pět největších v oboru a tendry Lesů ČR v minulých letech často vyhrával.

Obrat Unilesu je přes dvě miliardy korun, zakázka pro Lesy ČR tvoří podle ředitele více než desetinu jeho obratu. Samotná těžba činí zhruba přes polovinu tržeb firmy, zbytek tvoří zejména obchod se dřívím.

Hodnocení nabídek od Unilesu podle prohlášení tiskové mluvčí Lesů ČR pro ČTK zdržuje posouzení střetu zájmů, které obsahuje zadávací dokumentace soutěže. Jouklová připustila, že hodnocení souvisí s bývalým premiérem Babišem, který svůj koncern Agrofert, jehož součástí Uniles je, vložil v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Deník N loni na podzim uvedl, že si Lesy ČR ve věci střetu zájmů nechaly před tendrem zpracovat tři posudky.

Do holdingu Agrofert patří i další lesnický podnik Wotan Forest, který se však podle Jelínka posledního výběrového řízení Lesů ČR neúčastnil. Firma se zabývá zejména zpracováním dřeva, vyrábí například palety, překližky a stavební řezivo.

Do konce prosince Lesy ČR podle Jouklové ze 46 soutěžených jednotek podepsaly smlouvy na 37. U dvou jednotek uchazeči odmítli podepsat smlouvu a podnik bude soutěže na jaře 2022 opakovat.

Tendr 2022+ zapadá podle ČTK do pětiletého systému soutěží, v němž se každý rok takzvaným senátním způsobem rozhoduje o hospodaření na zhruba pětině území. V tendrech nejsou zahrnuta území spravovaná lesními závody LČR. Firmy vzešlé z tendru 2022+ budou pro Lesy ČR pracovat v letech 2022 až 2026.

Hodnocení nabídky Unilesu a posuzování možného střetu zájmů mohla zpomalit skutečnost, že Lesy ČR jsou od loňského 22. prosince bez generálního ředitele. Zastupující ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) tehdy odvolal generálního ředitele Josefa Vojáčka a řízením podniku dočasně pověřil lesního správce Lesní správy Vítkov na Opavsku Jiřího Grodu. Následně ministerstvo zemědělství vypsalo výběrové řízení na místo generálního ředitele. Uchazeči se mají hlásit do 16. ledna.