Spolek Milion chvilek pro demokracii dokázal v roce 2019 spojit a aktivizovat stovky tisíc lidí, kteří přišli v červnu a v listopadu demonstrovat na Letnou proti vládě tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Byly to nejmohutnější protesty od vzniku Česka, lidé se do Prahy sjížděli ze všech koutů republiky.

Spolek upozorňoval zejména na střet zájmů Andreje Babiše a vyzýval tehdejší opoziční demokratické strany, aby se spojily, což se při říjnových sněmovních volbách skutečně stalo.

Tvářemi spolku Milion chvilek se na počátku stali dva studenti: Mikuláš Minář ve žlutém svetru a Benjamin Roll v černém klobouku. Nyní spolek mění strukturu vedení i hlavní tváře. Po Minářovi z vedení letos v prosinci odešel i Benjamin Roll, bývalý předseda. Spolek pozici předsedy úplně zrušil a místo toho ustavil tříčlenný výbor a novou funkci ředitelky. Tou se stala Marie Jahodová z Brna. „Dosáhli jsme toho, že naše činnost nestojí ani nepadá s jednotlivci. Naopak, naše největší síla tkví v týmovosti, spolupráci a také v podpoře statisíců aktivních občanů,“ napsal spolek na Facebooku ke změnám ve vedení. Benjamin Roll se naplno vrací ke studiu teologie a k přípravě na profesi faráře. Na rozdíl od Mináře zůstává řadovým členem spolku a bude se podílet na činnosti, i když ne „v první linii“.

Mikuláš Minář odešel už v roce 2020. Přestože na letenských demonstracích opakovaně deklaroval, že není a nechce být politikem, rok před sněmovními volbami oznámil, že zakládá nové politické hnutí Lidé PRO. Podmínkou kandidatury ovšem bylo sehnat půl milionu podpisů pro zapsání politické strany. To se nestalo, podpisů získal zhruba 40 tisíc. „Příběh Mikuláše Mináře souvisí se špatným politickým odhadem a nevyzrálostí. Myslel si, že mu plná Letná dává nějaký politický mandát, ale lidé na Letnou nechodili za ním. Chodili demonstrovat proti vládě, přišli by i bez něj. Minář přecenil sílu své osobnosti,“ myslí si politický analytik Lukáš Jelínek. Podle něj Minářovi chyběla pokora a skromnost.

Sám Minář pokusu uspět v politice s novým hnutím nelituje. „Jsem pořád stejně jako tehdy přesvědčen, že se to zkusit mělo. Díky neúspěchu jsem se vrátil nohama na zem a dozvěděl se o sobě spoustu věcí. A jsem pyšný na to, že jsme neuhnuli před náročným rozhodnutím a dodrželi slib ukončit Lidé PRO, když jsme nesebrali dost podpisů,“ říká dnes Mikuláš Minář.

Vrátil se ke studiu na Fakultě humanitních studií a o Milionu chvilek píše knihu. „Měl by to být pohled do zákulisí demonstrací na Letné i denního fungování Chvilek, jak se stalo, že se z party studentů stala největší občanská iniciativa v zemi,“ řekl HN Minář. Má prý v plánu popsat dobré i špatné stránky – motivace, chyby i překážky, kterým jako občanská iniciativa s dalšími aktivisty čelili.

Podle Lukáše Jelínka může mít Minář zásluhu na tom, že se demokratické strany spojily do dvou bloků: „O integraci se mluvilo dlouho a vždycky do ztracena. Minář dokázal stranám nastavit dostatečně velké zrcadlo, aby jim došlo, jak jsou malé a že se musí spojit. A kromě toho se ukázal jako dobrý manažer, který dokáže udělat dobrou demonstraci.“

Minář dnes říká, že politické ambice už nemá. „Měl jsem je, řekl bych, z nutnosti, a ta pominula. Nyní se chci naplno věnovat studiu, práci a rodinnému životu. A mám radost, že Milion chvilek funguje už čtyři roky a přežil odchod svého zakladatele. Věřím, že může sehrát důležitou společenskou roli i v dalších letech.“

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist