Delta nebo omikron, ať již v populaci řádí jakákoliv z těchto dvou variant koronaviru, nemělo by to mít podle odborníků zásadní vliv na schopnost antigenních testů zachytit nakažené jedince. Stále ale panuje nejistota, zda jejich citlivost v případě nastupujícího omikronu přece jen nebude o něco nižší než u delty.

Na nedostatečnou citlivost antigenních testů upozorňuje například molekulární biolog Omar Šerý, který je jednatelem společnosti Elisabeth Pharmacon, provádějící laboratorní PCR testy. Ve středu na Twitteru upozornil, že v jeho laboratoři vykazuje více než 65 procent vzorků pozitivních na omikron takové hodnoty, že by je antigenní testy nezachytily. Podle epidemiologa Petra Smejkala z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) to ale není žádná tragédie. „Hodnoty, které Omar Šerý uvádí, značí mrtvý virus a ten antigenní testy nikdy nezachytily,“ sdělil HN Smejkal.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.