Nová vláda plánuje posílit PCR testování proti covidu-19. Z důvodu nové varianty omikron k tomu bude hledat nové metody. Uvedl to nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi CNN Prima News. Na konci prosince chce předložit vládě návrh dalšího postupu. Za zásadní považuje zachování prezenční výuky ve školách.
Návrh se podle něj zaměří na tři oblasti: kromě dalšího postupu při testování také na rovnoměrné zajištění péče o nemocné ve všech regionech a na zachování prezenční výuky ve školách. Ohledně posílení PCR testů hodlá Válek jednat se zástupci laboratoří a dal pokyn hlavní hygieničce Pavle Svrčinové, aby se na otázku zaměřila.
V současné době je kapacita PCR testování okolo 140 000 testů denně: Před objevením nové varianty viru omikron počítal Válek s tím, že v polovině ledna by číslo vzrostlo na dvě stě tisíc, polovině příštího roku pak až na šest set tisíc. Nyní Válek předpokládá, že ani posledně zmíněné číslo nebude dostatečné.
Bude proto podle něj nutné najít způsob, jak testování zajistit. „PCR je využitelná cesta, jak chránit okolí,“ řekl. Za jediné dlouhodobé řešení nicméně stále považuje očkování. Ohledně varianty omikron podle něj bude nutné počkat na statistiky z Velké Británie, protože aktuální poznatky z JAR, kde se virus objevil zřejmě poprvé, nemusí pro Evropu platit. „Bojím se toho, že v evropské populaci, která je podstatně starší, se ten virus bude chovat více agresivně,“ řekl. Nařídil prý audit všech objednaných antivirotik, aby byl dostatek léků účinných i proti nové variantě.
Za zásadní ministr považuje to, aby děti nemusely přecházet na distanční výuku. Dodal, že první navýšení PCR testů v systému se bude týkat právě dětí, konkrétně školních lyžařských zájezdů, u kterých bude všem dětem od ledna stačit pro odjezd PCR test starší 72 hodin. Ohledně možného zavedení roušek při školní výuce ministr řekl, že bude záležet na chování omikronu. „Já to považuji za poslední možné řešení a otázka je, jak se ten virus bude znovu chovat,“ řekl.
Vojtěchovu vyhlášku změní nejdříve v únoru
Válek je nadále proti tomu, aby bylo povinné očkování i pro lidi nad 60 let. Novelu očkovací vyhlášky, která jej již nebude zahrnovat, ale předloží až v polovině února. Přesné znění podle něj bude záležet i na datech o variantě viru omikron. Vyhláška přitom ukládá, že musí být očkováni nejpozději do konce února.
Vyhlášku je podle něj nutné novelizovat i z důvodu mutace viru, protože znění musí reagovat na nová data o variantě omicron. Druhým důvodem je pak nutnost sladit postup při očkování členů vybraných profesních skupiny skupin s WHO, kdy by podle něj mohli být očkovaní na základě testu protilátek. „Dovedu si představit, pokud omicron totálně nezmění pravidla, tak že pak takto budeme postupovat,“ řekl.
Bývalou vládou schválená vyhláška má od 1. března zavést povinné očkování pro lidi nad 60 let a také pro zaměstnance zdravotnických zařízení a studenty zdravotnických oborů, pro pracovníky v sociálních službách, hasiče včetně části dobrovolníků, vojáky a jejich aktivní zálohy, pro policisty a městské strážníky nebo celníky.
Pardubičtí zdravotníci sepsali petici proti vyhlášce
Někteří zdravotníci jsou i proti tomu, aby bylo povinné očkování vybraných profesních skupin. Mezi nimi jsou i zaměstnanci Pardubické nemocnice. Petici proti vládní vyhlášce podepsalo na začátku tento týden 121 zdravotníků a dalších pracovníků nemocnice. Bojí se mimojiné toho, že ze zdecimovaného zdravotnictví odejdou další zaměstnanci, kteří se řadí mezi odpůrce vakcinace proti covidu.
Premiéru Petru Fialovi (ODS), ministru zdravotnictví Válkovi a dalším členům vlády proto poslali otevřený dopis. „Tento krok je nevratný. Ohrožuje již tak personálně zdevastované zdravotnictví dalším odlivem zaměstnanců. Epidemiologicky se povinná vakcinace zdravotníků stávajícími molekulami jeví jako zcela pomýlená, neboť skutečně nepovede k zastavení této (zvlášť s účinností k 1. březnu 2022) ani jiné vlny epidemie Covid19. A z hlediska právního se zjevně jedná o krok právně velmi nestabilní – napadnutelný - a jako takový tedy špatný," uvádějí zdravotníci.
Zaměstnancům nemocnice také vadí, že v případě zrušení povinnosti vakcinace u vybraných profesí chce nový ministr Válek dát na názor zástupců jednotlivých profesních organizací a skupin.
„Pro nás se jedná o věc velmi znepokojivou, protože v posledních týdnech se jako samozvaný mluvčí naší profesní skupiny – tedy lékařů (a není jisté, zda se necítí být mluvčím i ostatních zdravotnických pracovníků a nezdravotnických zaměstnanců zdravotnických zařízení) – delegoval MUDr. Milan Kubek, prezident České lékařské komory. Tento kolega však nezískal mandát členské základny komory, potažmo konkrétně ne náš," tvrdí zaměstnanci Pardubické nemocnice.
Upozorňují i na to, že o povinné vakcinaci rozhodla ještě předchozí vláda Andreje Babiše (ANO), která už v té době byla v demisi. „To samo o sobě je ze společenského hlediska velmi problematické a nejistotu navozující. Stejně jako další kroky, které byly již provedeny a společnost polarizují a poškozují zdraví naší demokracie a tolerance,“ uvádí zdravotníci v dopise.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist