Nástupu vlády Petra Fialy (ODS) už nic nestojí v cestě – a Marie Benešová (za ANO) tak brzy přijde o svou funkci ministryně spravedlnosti. Zaznamenala navíc i porážku v bitvě proti bývalému nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Na toho podala kárnou žalobu, protože prý nezákonně intervenoval ve prospěch svého známého, jihočeského statkáře Petra Habersbergera. Zeman totiž opakovaně – a úspěšně – podal dovolání Nejvyššímu soudu ve sporu, který se týkal restitucí pozemků rodu Czerninů. Pokud by restituce byla zrušena, Habersberger by o rozsáhlé pozemky mohl usilovat. Zeman se měl podle Benešové z případu pro podjatost vyloučit.

Kárný senát Nejvyššího správního soudu ale Zemana kárné žaloby zprostil. Dal mimo jiné na jeho obhajobu, že případy zpracovávali jeho podřízení a on je pouze podepisoval a posílal k Nejvyššímu soudu. Předseda kárného senátu Petr Mikeš uvedl, že Zeman po subjektivní stránce podjatý nebyl a kárný senát tak neměl pochybnosti, že by dovolání ve věci dopadlo zcela stejně, i pokud by se Zeman z procesu vyloučil.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.