Nejlépe se lidem v Česku žije ve středočeských Říčanech, nejhůře v Orlové v Moravskoslezském kraji. Nejvýrazněji si meziročně polepšilo Vrchlabí, postoupilo výše o 64 míst na 73. pozici. Umístění v čele a na konci žebříčku se nezměnilo. Index kvality života, který hodnotí 206 obcí s rozšířenou působností, sestavuje společnost Obce v datech. O výsledcích v pondělí informovala poradenská společnost Deloitte, která je hlavním konzultačním partnerem projektu.

Index zahrnuje 29 parametrů, které vyjadřují úroveň zdraví, prostředí a dostupnosti zdravotní péče, podmínky pro práci, bydlení a vzdělání, dostupnost služeb, dopravní spojení a také vztahy mezi lidmi například s ohledem na existenci místních spolků. Analytici využívají data z internetu a veřejného sektoru. Index vzniká na bázi principů metodik OSN a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) validovaných Deloitte, uvedla tato společnost. Index je dostupný na webu.

Říčany jsou místem s nejvyšší kvalitou života počtvrté za sebou, žebříček vedou od jeho prvního vydání. Druhé místo si udržela Praha, za kterou se seřadily další středočeské obce Brandýs nad Labem – Stará Boleslav a Černošice. Vysoké hodnoty mají v indexu zejména obce v okolí Prahy a Brna. Z krajských měst je po Praze nejlepší život v Brně, následují České Budějovice, Hradec Králové a Pardubice.

Na opačném konci pořadí se vedle Orlové nezměnilo ani umístění předposlední Karviné. Mezi pět měst s nejmenší kvalitou života patří ještě Most, Litvínov a Žatec. Všechna tato tři města si proti loňsku v indexu mírně pohoršila. „Pokud se udělá málo, ne-li nic, tak nelze čekat jiné výsledky. Proto náš žebříček má na konci i na začátku málo změn – spíše se nůžky rozevírají. Státu se nedaří zvrátit strukturální nerovnováhu v ČR,“ uvedl vedoucí partner v oddělení poradenství Deloitte Pavel Šiška.

Po Vrchlabí největší zlepšení zaznamenaly Bystřice nad Pernštejnem, Horažďovice, Blatná a Železný Brod. Všechna tato města se posunula v žebříčku vzhůru o víc než 50 míst. Obcím s největším zlepšením kvality života podle Deloitte pomáhá rozšíření nabídky práce a usazování nových obyvatel kvůli nižším cenám bydlení.

Za čtyřleté trvání projektu se nejvýrazněji zvýšilo hodnocení v obcích Jihomoravského a Zlínského kraje. Nejvíce od roku 2018 vystoupaly jihomoravské Pohořelice, konkrétně o 91 pozic na 26. místo žebříčku. „Naopak dlouhodobé snižování hodnoty indexu kvality života lze pozorovat u obcí v Karlovarském, Libereckém, ale překvapivě i Královéhradeckém kraji. V samotné podstatě není důležité, jakou hodnotu index u dané obce nabývá, ale jaký je jeho dlouhodobý trend,“ podotkl jednatel společnosti Obce v datech Jan Havránek.

Vrchlabí, „brána do Krkonoš“.
Vrchlabí, „brána do Krkonoš“.
Foto: Picasa