Prezident Miloš Zeman na úterním dopoledním jednání v Lánech doporučil Janu Lipavskému (Piráti), aby odstoupil z kandidatury na ministra zahraničí v nové vládě Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. Uvedlo to rádio Frekvence 1 s odkazem na dva zdroje obeznámené s jednáním. 

Předseda Pirátů Ivan Bartoš sdělil, že za nominací Lipavského stojí. Jde podle něj o kvalitního a kompetentního kandidáta, který reprezentuje i koaliční program vznikající vlády. „Abych předešel různým spekulacím, na nominaci kandidátů do mé vlády se nic nemění,“ uvedl předseda ODS a designovaný premiér Petr Fiala.

Zeman v polovině listopadu řekl televizi Nova, že předpokládá, že bude „vetovat“ návrh na jednoho ministra nově vznikající vlády. Spekulovalo se o tom, že tím, ke komu je prezident kritický, je právě Lipavský. Podle ústavy prezident jmenuje předsedu vlády „a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů“. O možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje.

Ústavní právník Marek Antoš je přesvědčený, že hlava státu má povinnost jmenovat navrženého kandidáta. „Vláda neodpovídá prezidentu republiky, nýbrž Poslanecké sněmovně," vysvětlil důvod v České televizi. Jedinou výjimkou by podle něj byl případ, kdy by jmenování bránila právní překážka na straně kandidáta. V případě nejmenování by Antoš byl pro podání kompetenční žaloby. "Z mého pohledu ten systém nefunguje dobře,“ zdůvodnil, proč by bylo dobré, aby se věcí zabýval Ústavní soud.

Lipavský po jednání připustil rozdílné názory na některé záležitosti. Se Zemanem probíral priority v zahraniční politice, debatu označil za věcnou a korektní. Obecně hovořili také o postupu při jmenování vlády, řekl Lipavský novinářům.

„Jmenování probíhá na bázi premiér–prezident a tam si myslím, že je také potřeba se o tom dál bavit. My jsme obecně debatovali o tom, jak má proběhnout jmenování vlády,“ uvedl Lipavský. „Je potřeba postupovat podle ústavy a opět nemohu říct nic jiného, než že je to záležitost pana premiéra, který nese seznam nominantů za panem prezidentem.“ Fiala několikrát řekl, že nehodlá ustupovat z navrženého seznamu kandidátů.

Lipavský nechtěl na úterním brífinku rozebírat do detailů, kde se názorově se Zemanem rozcházeli. „Jsou oblasti, kde jsme debatovali. O otázce Izraele, o V4 (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Představil jsem velmi konkrétní kroky, které se vážou k české zahraniční politice, k tomu, co by česká zahraniční politika mohla dělat v těchto vztazích,“ řekl. Věří tomu, že rozdílnost názorů není důvodem pro nejmenování vlády.