Nastupující vláda Petra Fialy zruší paragraf chystané vyhlášky, která stanovuje povinné očkování proti covidu-19 pro lidi nad 60 let. V České televizi to řekl kandidát na ministra práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Pokud profesní organizace budou požadovat, aby v jejich oblasti bylo očkování povinné, Fialova vláda je vyslyší, dodal.

Vyhlášku o povinném očkování, která má platit od března příštího roku, ministerstvo odeslalo do legislativní rady vlády. Příští týden by měla vyjít ve Sbírce zákonů. Vyhlášku připravilo ministerstvo zdravotnictví pod vedením ministra zdravotnictví v demisi Adama Vojtěcha (za ANO). Vojtěch televizi CNN Prima News dnes řekl, že neplánuje vydání vyhlášky zrušit. "Vyhlášku vydám tak, jak jsme plánovali. Myslím si, že je to správná cesta," řekl Vojtěch.

Podle vyhlášky se povinné očkování bude týkat zdravotníků, zaměstnanců v sociálních službách, vojáků a složek integrovaného záchranného systému. Očkovat by se podle návrhu měli dát také strážníci městské policie, dobrovolní hasiči, medici nebo studenti zdravotnických škol. Povinnost bude platit i pro lidi nad 60 let, s čímž nesouhlasí zástupci budoucí vlády ani vakcinologická společnost.

Jurečka řekl, že nastupující vláda takovou vyhlášku nemůže akceptovat a očkování pro lidi nad 60 let zruší. Pokud některé profesní skupiny budou s povinným očkováním ve své oblasti souhlasit, vláda jim vyjde vstříc. Jurečka kritizoval vládu, že neudělala dost při přesvědčování lidí, aby se očkovat nechali.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) kritiku označila za „bezbřehý populismus“. S povinným očkováním lidí nad 60 let souhlasí. Je podle ní potřeba, aby ohrožené skupiny dostaly od státu jasný signál a nechaly se očkovat.

Vojtěch CNN Prima News řekl, že nyní nese za řešení epidemie odpovědnost on. "Až bude ministrem někdo jiný, tak samozřejmě bude jeho odpovědnost nastavit ta pravidla tak, jak on uzná za vhodné," poznamenal.

Podle Maláčové zkušenosti ze zahraničí ukazují, že kvůli povinnému očkování odešlo ze sociální oblasti asi 0,1 procenta zaměstnanců. Jurečka se obává, že odejít může výrazně více. Maláčová řekla, že se v nadcházejícím týdnu s Jurečkou setká a budou jednat o předání vedení ministerstva. Vyzvala ho, aby se dohodli na opatřeních, která by pracovníky od odchodu odradila.

Jurečka také uvedl, že rozpočtové provizorium na začátku příštího roku nikoho neohrozí, letošní rozpočet je totiž nastaven velkoryse. Jako nový ministr ministr práce a sociálních věcí chce šetřit hlavně na vnitřních nákladech, nikoliv na mandatorních výdajích.

Předseda ODS a nový premiér Petr Fiala uvedl již v říjnu, že vznikající koaliční vláda chce sestavit rozpočet pro příští rok se schodkem do 300 miliard korun. Návrh odcházející vlády počítá se schodkem 377 miliard. Návrh rozpočtu pro příští rok zatím sněmovna neschválila. Pokud tak neučiní do konce roku, bude stát hospodařit v rozpočtovém provizoriu, tedy s jednou dvanáctinou z rozpočtu z předcházejícího roku měsíčně. Letošní státní rozpočet měl mít podle současné vlády deficit půl bilionu korun.

Jurečka řekl, že žádné programy ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), například Antivirus a jiné, ohroženy nejsou. „Tyto věci budou financovány i v rozpočtovém provizoriu,“ zdůraznil.

Podle Jurečky nebudou jednotlivá ministerstva šetřit stejně. „Ministerstvo práce a sociálních věcí má drtivou většinu výdajů dané mandatorně a na tom šetřit nelze. Šetřit ale lze na vnitřních výdajích ministerstva, například z hlediska investic z národních zdrojů, které jsme plánovali, a převést je třeba do modernizačního fondu,“ řekl.

Zmínil například investice do budov nebo investice do evropských programů typu Zelená úsporám. Podle Jurečky naopak v rozpočtu MPSV chybí peníze na zajištění sociálních služeb, o čemž chce jednat v nové vládní koalici. S návrhem současné vlády prý pracovat nebude.

Současná šéfka MPSV Jana Maláčová k plánům na rozpočtové škrty uvedla, že by její resort měl naopak žádat ještě o navýšení výdajů o desítky miliard korun kvůli rostoucí inflaci. Podle ní jsou peníze na sociální služby posílány na půl roku dopředu a nelze je tak odvozovat od rozpočtového provizoria. Financování programu Antivirus podle Maláčové ovlivní stav pandemie a také hospodaření v rozpočtovém provizoriu.