Oborové ocenění Mluvčí roku 2021 má vítěze. Nejlepší mluvčí veřejného a neziskového sektoru se stala Kateřina Rendlová, vedoucí odboru komunikace a vnějších vztahů Policejního prezidia ČR. Ve veřejném sektoru získal ocenění nejlepšího mluvčího Filip Hrubý z České spořitelny. 

Profesní organizace PR Klub, která cenu pořádá, vyhlásila na slavnostním galavečeru 1. prosince 2021 v pražském hotelu Four Seasons vítěze celkem ve třech tradičních kategoriích a jedné mimořádné. Kromě dvou zmíněných vyhlásila ještě PR tým roku, kterým se pro letošní rok stal tým podnikové komunikace společnosti Škoda Auto. Ocenění za přístup ke komunikaci v době pandemie porota udělila skupině PPF a Petru Kellnerovi in memoriam.

Vítěze vybírala porota složená z šéfredaktorů a seniorních redaktorů nejvýznamnějších médií a také zkušených odborníků na PR a komunikaci. 

Druhé místo v kategorii veřejného sektoru obsadila Jana Pokorná, manažerka týmu externí komunikace a tisková mluvčí společností Air Bank a Zonky, třetí byla Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí CK Čedok, která získala uznání za externí komunikaci skupiny Letiště Praha. 

Mezi mluvčími z veřejného a neziskového sektoru skončila za Kateřinou Rendlovou Lucie Dosedělová z pražské zoo, třetí místo obsadil ředitel komunikace v Nadaci rodiny Vlčkových Miroslav Čepický. Mezi PR týmy pak za vítěznou Škodou Auto skončila Česká spořitelna a Air Bank. 

Profesní cena Mluvčí roku od roku 2003 oceňuje nejlepší mluvčí, ředitele a manažery komunikace a vnějších vztahů a již třetím rokem také komunikační týmy. jejím posláním je ukázat profesionální a etický přístup v rámci oboru. „Reputace kterékoli organizace je hodnotou, která je mimořádně citlivá na profesionální komunikaci, budování vztahů a porozumění s cílovými skupinami. Oborové ocenění Mluvčí roku je tak prostředkem, jak ukázat ty nejlepší příklady takové dlouhodobé, kvalitní a efektivní práce,“ říká Pavel Vlček, předseda výkonného výboru PR Klubu. „V porotě také rezonovalo úsilí organizací, které úspěšně zvládly složitou dobu pandemie, a získaly tak nominaci na ocenění ve více kategoriích současně,“ dodal. 

Vloni získala ocenění Nejlepší mluvčí veřejného sektoru Jana Poštová ze Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. Nejlepším mluvčím soukromého sektoru se před rokem stal Václav Koukolíček, manažer externí komunikace Tesco Stores ČR. PR týmem byl loni vyhlášen tým korporátní komunikace Plzeňského Prazdroje.