Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby povinné očkování pro vybrané profese a lidi nad 60 let proti covidu-19 platilo od 1. března 2022. Novinářům to řekl na online tiskové konferenci ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO). Navrhovat bude povinnost pro zdravotníky, pracovníky v sociálních službách, hasiče, policisty, vojáky nebo vězeňskou službu.

Ministryně financí v demisi Alena Schillerová (ANO) novinářům řekla, že ministerstva mají do konce týdne čas podat k vyhlášce své připomínky a posuzují ji i legislativci. Do konce příštího týdne by měla být podle Vojtěcha vyhláška publikovaná ve sbírce zákonů.

V polovině prosince by měla končící vládu nahradit nová vzniklá z koalic Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a PirSTAN. Její zástupci včetně kandidáta na ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) povinné očkování, zejména pro věkové skupiny, dříve odmítali, protože v něm nevidí řešení. V neděli v pořadu Otázky Václava Moravce České televize Válek uvedl, že je možné u skupin, kde ho budou žádat profesní skupiny, třeba lékaři.

Povinné očkování upravuje zákon o ochraně veřejného zdraví, za porušení hrozí pokuta až 10.000 korun a v případě vybraných profesí může mít podle Vojtěcha i pracovně-právní důsledky. Pokud by se pokuta měla zvýšit, musel by ho změnit parlament. Konkrétní nemoci, proti kterým se povinně očkuje, pak upravuje vyhláška.

Povinné očkování upravuje zákon o ochraně veřejného zdraví. Konkrétní nemoci, proti kterým se povinně očkuje, pak upravuje vyhláška. "Je to vyhláška ministerstva zdravotnictví, pokud jí bude chtít nová vláda zrušit nebo změnit, je to na ní," dodal Vojtěch.

Očkované čekají testy

Ministr zároveň oznámil, že očkovaní proti covidu-19 po významném kontaktu s nakaženým, například v domácnosti, budou muset pátý až sedmý den po kontaktu na PCR test. Do karantény ale před jeho negativním výsledkem dál nemusí. Na dotaz ČTK Vojtěch doplnil, že hlavní hygienička už krajským hygienickým stanicím metodický pokyn rozeslala, takže platí ode dneška.

"Dohodli jsme se na tom s řediteli krajských hygienických stanic v minulém týdnu. Všichni to očekávali, takže by to neměl být problém," řekl.

Žádanku na PCR test podle ministra vystaví těmto kontaktům krajské hygienické stanice, budou tedy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. "Pokud bude test negativní, není nutné dál nic řešit," uvedl ministr. Ve dnech před testem a před obdržením výsledku by lidé měli sledovat svůj zdravotní stav a nosit respirátor.

Dosud očkovaní lidé podle metodického pokynu hlavní hygieničky z 19. října nemuseli podstoupit ani test, což někteří odborníci kritizovali. Docházelo tak například k situacím, kdy rodiče nakaženého dítěte nebyli v karanténě a museli tak docházet do zaměstnání.

Podle některých odborníků se tím dál šíří nákaza, protože nakažliví mohou být i očkovaní lidé. Sociolog Daniel Prokop, který se věnuje výzkumu chování lidí v době pandemie, minulý týden napsal, že by se také měli testovat. "Testy prochází velká část neočkovaných rizikových, když měli symptomy, kontakt s nakaženým. Ale jen dva z 11 očkovaných rizikových," napsal. Podle něj by se měly přehodnotit testy a karanténa alespoň v případě, že žijí s nakaženým v jedné domácnosti nebo jsou očkovaní již delší dobu.