Firmy s omezením výroby a služeb kvůli epidemii budou moci zase čerpat příspěvky na náhrady mezd z Antiviru. Znovu budou dostávat 60 procent vyplacené náhrady mzdy do 29 000 korun, tedy příspěvek s označením B. Pobírat ho budou moci za období od 1. listopadu do konce února. Schválila to v pondělí vláda. Novinářům to po jednání kabinetu řekla ministryně práce v demisi Jana Maláčová (ČSSD).

Program má bránit propouštění. Podle analýzy ministerstva práce k 10. srpnu získalo z Antiviru podporu téměř 74 300 firem na výdělek či náhradu mzdy pro milion zaměstnanců. Výdaje dosáhly skoro 50,18 miliardy korun.

„Program velmi dobře zafungoval - zejména v minulém roce. Teď ho bohužel musíme aktivovat znovu. Je to za stejných podmínek, jak známe z minula,“ uvedla ministryně. Její úřad ze svého rozpočtu vyčlení 1,4 miliardy korun. Suma bude především z evropských peněz, dodala šéfka resortu práce.

Babišova vláda v demisi vyhlásila od 26. listopadu na 30 dní nouzový stav, platí některé zákazy a omezení. Podnikatelé si stěžují na pokles tržeb. Kabinet v demisi se minulý týden shodl na tom, že vedle dalších kompenzací obnoví i vyplácení příspěvku B z programu Antivirus. Tato podpora dorovnává při omezení výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu či surovin 60 procent náhrady mzdy do 29 000 korun. Dosud se z Antiviru vyplácí příspěvek A pro lidi v karanténě, který pokrývá firmám 80 procent náhrady mzdy do 39 000 korun. Dřív se poskytoval ještě příspěvek A+, kdy stát hradil celé mzdy s odvody do 50 000 korun v provozech, které vláda nařídila uzavřít.

O obnovení příspěvku B jednala už v polovině října tripartita, a to kvůli omezování výroby v automobilovém průmyslu kvůli nedostatku čipů. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se tehdy shodli na využití této podpory z Antiviru pro automobilky a jejich dodavatele. Babišův kabinet pro ně ale program dosud nespustil. V EU bylo totiž potřeba vyjednat výjimku pro jeden sektor. Podle Maláčové jsou příspěvky z programu nyní pro všechny firmy, které se kvůli epidemii dostaly do potíží. Podle evropských pravidel bude možné podporu vyplácet do konce prvního pololetí příštího roku.

Jednodušší vyplácení dávek

Vláda kvůli epidemii schválila i zmírnění podmínek pro vyřizování dávek. Žádosti bude možné podávat i bez elektronického či vlastnoručního podpisu. O příspěvky v hmotné nouzi bude možné žádat i v místě pobytu, nejen v trvalém bydlišti. Kabinet rozhodoval o změně pravidel za doby nouzového stavu. Ten vyhlásil od 26. listopadu na 30 dní.

"Úřad práce každý měsíc administruje a vyplácí 1,3 milionu dávek. Pokud jsem v situaci, kdy máme omezovat kontakty, tak je důležité, aby lidé nemuseli osobně chodit na úřad práce a administrativa se zjednodušila," uvedla ministryně Maláčová.

Podle ní tak dočasně není k podávání žádostí nutný elektronický či vlastnoruční podpis, je možné žádost zaslat běžným e-mailem. Úřady nově nebudou posílat rozhodnutí, které je nutné doručit do vlastních rukou. Budou vydávat jen oznámení. Lidé také nebudou muset dodávat doklad o nezaopatřenosti dítěte. Poskytnou ho jen tehdy, pokud budou chtít změnu ve vyplácení dávek. O dávky v hmotné nouzi bude také možné žádat v místě pobytu, nejen v místě trvalého bydliště, shrnula ministryně.

Lidé, kteří pobírají příspěvek na bydlení, přídavek na děti či mají zvýšení příspěvku na péči, musí každé tři měsíce dokládat své příjmy a jiné náležitosti. V minulých vlnách epidemie ministerstvo tuto povinnost zrušilo, aby úřadům i lidem ulevilo. Od přehodnocování dávek se tak dočasně upustilo. K tomuto kroku nyní vedení resortu nepřistoupilo.

"Po důkladné analýze jsme se rozhodli dávky z posledního čtvrtletí do dalšího nepřeklápět, protože bychom mnoho lidí poškodili kvůli růstu cen energií," vysvětlila ministryně.